Memphis Grizzlies controlează sfertul al doilea și trece clar de Golden State Warriors

Memphis Grizzlies s-a impus clar în disputa cu Goldon State Warriors din noaptea de luni spre marți (29.03) în NBA, scor 123 la 95. Diferența s-a făcut în sfertul al doilea, perioadă în care Memphis a marcat 43 de puncte.

Golden State a condus în primele minute ale întâlnirii, cel mult cu cinci puncte diferență, apoi scorul a devenit egal, 9-9. Formațiile au condus pe rând din acel moment, Memphis terminând sfertul inaugural cu un run de 7-0 și avea 20-16 pe tabelă.

Grizzlies a condus în permanență apoi, ducându-se la 27-17 în primă fază în sfertul al doilea, apoi în urma unui run de 16-0, scorul devenea 45-24, ecartul maxim din prima repriză stabilindu-se chiar la intrarea la cabine, 63-37. La reluare, Memphis a mers la 77-47, de unde Golden State a putut să taie puțin din handicap și a venit la 79-61, dar avantajul gazdelor a urcat iar și în decisiv s-a intrat cu 95-67.

Memphis Grizzlies a ajuns la 110-73 în ultimul parțial, avantajul cel mai mare din tot meciul, în cele din urmă disputa terminându-se cu 123-95.

Desmond Bane a încheiat cu 22 de puncte, urmat de Dillon Brooks și De’Anthony Melton, ambii cu 21 de puncte. Jordan Poole a contribuit cu 25 de puncte pentru Golden State.

Ja Morant n-a jucat în acest meci, Grizzlies având 18-2 record în acest sezon fără superstarul echipei. De la Warriors au lipsit Stephen Curry, Klay Thompson și Draymond Green.

Memphis are 53-23 în Conferința de Vest, fiind pe locul al doilea, cu cinci victorii în plus față de Golden State, care e pe următoarea în Vest.

*foto: nba.com