Memphis Grizzlies, învinsă după o serie de 11 victorii la rând în NBA

Nouă meciuri s-au jucat în NBA în noaptea de vineri spre sâmbătă (21.01), în majoritatea înregistrându-se victorii pentru gazde, iar echipa aflată în cea mai lungă serie de meciuri câștigate a pierdut.

Los Angeles Lakers a pus capăt seriei de 11 victorii la rând a celor de la Memphis Grizzlies, californienii preluând conducerea prima dată la 12-9 după un început cu dreptul din partea lui Memphis. Grizzlies avea să revină în față în cel de-al doilea sfert, perioadă pe care a condus-o aproape în totalitate și intra cu 49-53 la pauză.

Avantajul oaspeților devenea de șase puncte, dar era irosit, apoi s-a ajuns la +13 spre finalul celui de-al treilea sfert, Lakers apropiindu-se la 81-89 pentru intrarea în parțialul decisiv. Memphis avea să irosească acel avantaj de 13 puncte pe final, Schroder având o intercepție din care a semnat un three-point play, Grizzlies ratând egalarea de la libere și Lakers a câștigat cu 122 la 121.

Russell Westbrook a avut 29 de puncte, 6 assist-uri și 5 recuperări în acest meci, iar Ja Morant a contibuit cu 22 de puncte și 8 pase decisive pentru Memphis.

Kyrie Irving a fost liderul serii în privința punctelor marcate, starul lui Brooklyn Nets ajutându-și echipa cu 48 de puncte, dintre acestea 21 fiind marcate doar în sfertul decisiv. Pe lângă aceste cifre a adăugat 8 aruncări bune de la distanță, 11 recuperări, 6 pase decisive și 4 intercepții.