Miami Heat forțează meciul decisiv în finala Conferinței de Est

28.05.2022

Miami Heat a reușit să prelungească seria cu Boston Celtics și să o trimită în meci decisiv, după succesul din TD Garden cu scorul de 111-103, pe spatele unei prestații de vis a lui Jimmy Butler.

Oaspeții au avut un debut mai bun de partidă și au reușit să se distanțeze și la 10 puncte (9-19). A urmat un run de 7-0 al gazdelor, care s-au apropiat la o posesie. Elevii lui Erik Spoelstra au păstrat un avans de șapte puncte după primul sfert. Celtics au reușit să strângă aproape de adversari și au egalat la 40, însă tot adversarii din Miami au intrat în avantaj la pauza mare (46-48).

A doua jumătate a început la fel ca prima, cu Miami Heat dominând. Aceștia s-au distanțat la 13 lungimi la un moment dat (66-79) și conduceau cu șapte puncte înaintea ultimelor 12 minute. Gazdele au strâns rândurile și au reușit să egaleze la 94 pe finalul de meci. La scorul de 99-99, Kyle Lowry a fost eliminat, dar în pofida acestui fapt, cei de la Miami au încheiat cu un run de 12-4 și s-au impus la final cu 111-103.

Jimmy Butler a fost eroul trupei din Florida și a terminat cu 47 de puncte, 9 recuperări și 8 pase decisive. Kyle Lowry a reușit 18 puncte și 10 pase decisive. De cealaltă parte, Jayson Tatum (30 de puncte, 9 recuperări), Derrick White (22 de puncte, 5 pase decisive) și Jaylen Brown (20 de puncte, 6 recuperări) au fost cei mai buni oameni din tabăra gazdelor.

Meciul 7 al finalei Conferinței de Est este programat în noaptea de duminică spre luni, de la ora 3:30 și va fi transmis în direct de Orange Sport 1.

*foto: marca.com