Miami Heat o învinge pe Boston Celtics în primul meci al finalei din Est. Video

Marți noaptea, liga nord-americană de baschet a programat două meciuri extrem de spectaculoase. Seara a început cu disputa dintre Miami Heat și Boston Celtics, cele două finaliste ale conferinței de Est.

Prima parte a jocului a fost controlată de către Celtics, echipă ce a dominat în atac. Marcus Smart și-a arătat precizia de la mare distanță, în timp ce Jayson Tatum a fost de neoprit de la semi-distanță. În sfertul al doilea, elevii pregătiți de Erik Spoelstra au evoluat mult mai bine și, cu șase minute rămase până la pauză, au reușit să preia conducerea. În cele din urmă, la finalul primei reprize, scorul era 55 egal.

După revenirea de la vestiare, partida a rămas echilibrată pentru o scurtă perioadă de timp, însă Celtics și-a impus din nou ritmul. Alb-verzii au câștigat secvența a treia la o diferență de 12 puncte și părea că vor câștiga duelul. Baschetbaliștii de la Miami Heat nu au acceptat înfrângerea, au continuat să lupte și au revenit de la -5 puncte, cu un minut rămas. Tyler Herro și Jimmy Butler au marcat fiecare câte o triplă și, după 48 de minute, tabela arăta egalitate: 106-106.

În prelungiri, cele două tabere au mers cap la cap și au oferit un joc spectaculos. Miami Heat a fost echipa mai concentrată și a reușit să își impună ritmul. Totuși, Boston Celtics a fost foarte aproape de a trimite meciul în a doua repriză de prelungiri. La scorul de 116-114, Tatum și-a depășit adversarii și a pătruns spre coș, însă Bam Adebayo i-a administrat un capac foarte dificil prin care a adus victoria echipei sale. Așadar, trupa din Florida are 1-0 în finala conferinței de Est, după un succes cu 117 la 114.

Miami Heat a avut trei jucători cu minim 20 de puncte: Goran Dragic (29 de puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive, un capac), Jae Crowder (22 de puncte, 5 recuperări, 2 capace, o pasă decisivă, o intercepție) și Jimmy Butler (20 de puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive, 2 intercepții).

De partea cealaltă, cei mai buni baschetbaliști din lotul lui Brad Stevens au fost Jayson Tatum (30 de puncte, 14 recuperări, 5 pase decisive, 3 intercepții, 2 capace) și Marcus Smart (26 de puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă).

Meciul 2 al seriei finale are loc joi noaptea (spre vineri), la ora 2.

*foto: USA Today