Miami Heat se impune în fieful lui Boston Celtics la capătul unui meci condus cap-coadă. Video

Miami Heat s-a impus în meciul trei al seriei împotriva lui Boston Celtics în finala Conferinței de Est în noaptea de sâmbătă (21.05) spre duminică, scor 109-103 în TD Garden. Heat conduce cu 2-1 la general în acest moment.

Heat și-a format un avantaj important încă din primul sfert, deschizând cu 16-4 și a urcat ulterior la +19, scor 29-10, perioada terminând-o cu 39 de puncte marcate și a încasat doar 18 din partea adversarei. Ecartul a continuat să crească și Miami Heat avea 46-20 la câteva minute distanță de la debutul sfertului doi, până la pauză Boston Celtics putând să reducă din handicap puțin și era 62-47.

Boston a venit la trei posesii în spate, 74-65, pentru prima dată din sfertul inaugural încoace, dar apoi Miami a putut ține un avantaj constant format din două cifre pe parcursul sfertului trei și conducea cu 87-72 la intrarea în decisiv. Celtics a prins un run de 20-4 în ultimul sfert și reducea handicapul la un singur punct, 93-92, Heat răspunzând cu șapte puncte consecutive și se puneau trei posesii între (100-92), în cele din urmă terminându-se cu 109-103.

Bam Adebayo a contribuit cu 31 de puncte, 10 recuperări și 6 pase decisive pentru Heat, în double digits fiind și PJ Tucker (17 puncte, 7 recuperări), Max Strus (16 puncte) și Kyle Lowry (11 puncte, 6 assist-uri). Jimmy Butler a părăsit terenul accidentat, acesta strângând 8 puncte în 20 de minute.

Jaylen Brown a replicat cu 40 de puncte și 9 recuperări pentru Celtics, următorii marcatori fiind Al Horford (20 de puncte, 14 recuperări) și Marcus Smart (16 puncte, 7 assist-uri). Smart și Jayson Tatum au avut și ei probleme medicale, dar au putut să revină pe parchet.

Meciul patru se va juca tot la Boston, în noaptea de luni (23.05) spre marți.

*foto: nba.com