Milwaukee are o seară istorică la aruncările de trei puncte, Memphis egalează seria cu LA Lakers

Noaptea de miercuri spre joi (20.04) a fost favorabilă gazdelor în playoff-ul NBA, Memphis Grizzlies, Milwaukee Bucks și Denver Nuggets reușind să câștige. Primele două au egalat seriile în care se regăsesc, iar ultima a făcut 2-0.

Seara s-a deschis cu duelul dintre Memphis Grizzlies și Los Angeles Lakers, acolo unde gazdele au reușit să-și formeze un avans important încă din primul sfert, pe care l-au adjudecat cu 30-19. Diferența a crescut până la +16 înaintea pauzei, iar ecartul maxim s-a atins în sfertul trei la 66-46, de unde Lakers a putut să taie până la două posesii în mai multe rânduri, ultima dată la 94-88. Finalul a adus victoria lui Grizzlies cu 103 la 93 și seria se mută pe terenul lui LA Lakers de la scor egal, 1-1.

Xavier Tillman a fost principalul marcator pentru Memphis în absența lui Ja Morant, cu cele 22 de puncte și 13 recuperări. LeBron James (28 de puncte, 12 recuperări) și Rui Hachimura (20 de puncte, 5 recuperări) au fost liderii lui Lakers.

Milwaukee Bucks a dominat meciul doi contra lui Miami Heat și s-a revanșat pentru eșecul din debutul seriei. Campioana din 2021 a reușit chiar să atingă o performanță istorică în playoff, prin cele 25 de aruncări bune de la distanță, fiind acum la egalitate cu Cleveland Cavaliers la acest capitol, echipă care a atins cifra în meciul doi al semifinalelor Conferinței de Est din 2016. Bucks a avut în duelul cu Heat și +36 pe parcursul celui de-al treilea sfert, iar în cele din urmă scorul a fost 138 la 122. Seria se mută la Miami de la scor egal, 1-1.

În lipsa lui Giannis Antetokounmpo, Brook Lopez a fost principalul marcator al învingătorilor (25 de puncte), Jrue Holiday și Pat Connaughton urmându-l cu 24, respectiv 22 de puncte, pentru ca alți patru jucători de la Bucks să fie în double figures. Jimmy Butler a ieșit în evidență cu 25 de puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive și 2 intercepții pentru Miami Heat.

Ultimul meci al serii s-a jucat între Denver Nuggets și Minnesota Timberwolves, gazdele reușind să câștige primele două sferturi și aveau 64-49 la pauză. Minnesota a reușit să recupereze însă un handicap de 21 de puncte și a preluat conducerea în al treilea parțial, perioadă în care a înscris 40 de puncte. Denver a avut ulterior încă un sfert mai bun, cu peste 30 de puncte marcate și a făcut diferența, în cele din urmă scorul fiind 122-113. Seria se mută în fieful lui Timberwolves cu 2-0 pentru Nuggets.

Jamal Murray a avut 40 de puncte și 5 pase decisive în acest meci (6/10 de la distanță), Nikola Jokic urmându-l cu 27 de puncte, 9 recuperări și 9 assist-uri. Anthony Edwards a fost principalul marcator al partidei (41 de puncte), alți cinci jucători de la Minnesota terminând în double figures.

*foto: Bally Sports