Milwaukee Bucks câștigă contra lui Toronto Raptors în deschiderea Finalei Conferinței de Est

Bogdan Isailă

16.05.2019

milwaukee bucks toronto raptors

Finala Conferinței de Est a început la fel ca cea din Vest, cu o victorie pentru formația favorită. Milwaukee Bucks a trecut pe teren propriu de Toronto Raptors în primul meci al seriei, cu scorul de 108-100.

Toronto venea după serie lungă, în 7 meciuri, contra Philadelphiei 76ers și începea Conferința de Est la mai puțin 3 zile de la ultimul meci. Bucks au avut o perioadă mai lungă să pregătească finala din Est, după ce a trecut în cinci meciuri de Boston Celtics. Acest lucru nu i-a împiedicat pe Kawhi și compania să facă o primă repriză excelentă. Raptors au deschis foarte bine meciul și după primele 12 minute aveau un avantaj de 11 puncte, 34-23. Echipa din Canada nu a cedat conducerea pe parcursul sferturilor 2 și 3 dar pierdea patru lungimi din ecartul stabilit în primul sfert. În secvența decisivă lucrurile nu au mai funcționat pentru Toronto. Kyle Lowry a fost singurul jucător de la Raptors care a marcat din acțiune în ultima secvență, restul echipei terminând cu 0/15. Bucks, câștigătoarea sezonului regulat în Est, nu a putut lăsa nepedepsită ineficiență oaspeților. Elevii lui Budenholzer au încheiat partida cu un run de 10-0, jumătate din acest puncte fiind marcate de Brook Lopez, un parțial suficient pentru a-i oferi lui Milwaukee Bucks avantaj în final Conferinței de Est.

Brook Lopez a fost cel mai bun jucător al meciului cu 29 de puncte, 11 recuperări și 2 pase decisive. Giannis Antetokounmpo a totalizat 24 de puncte, 14 recuperări și 6 pase decisive. Malcolm Brogdon a contribuit cu 15 și Nikola Mirotic cu 13 puncte. Kris Middleton a terminat în double-double, 11 puncte și 11 recuperări și 4 pase decisive.

Kawhi Leonard a înregistrat 31 de puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive dar a marcat doar 2 puncte în ultimul sfert. Kyle Lowry a terminat cu 30 de puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive iar Pascal Siakam cu 15 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive.

Meciul 2 al finalei Conferinței de Est se joacă în noapte dinspre vineri spre sâmbătă, cu începere de la ora 3:30.

*foto: Toronto Star