Milwaukee Bucks egalează scorul la general în finala NBA

Milwaukee Bucks a obțnut a doua victorie consecutivă în finala NBA și a egalat scorul la general în fața lui Phoenix Suns. Meciul 4, jucat pe teren propriu, a fost câștigat de echipa din Wisconsin cu scorul de 109-103.

În prima repriză cele două echipe s-au anihilat reciproc iar după 24 de minute de joc scorul era egal, 52-52. Phoenix a avut inițiativa în sfertul trei când a preluat conducerea și până la startul actului decisiv punea 6 lungimi diferanță pe tabelă. Trupa din Arizona a rămas la conducere până spre finalul meciului când Khris Middleton marca două coșuri la rând și îi ducea pe Bucks la conducere. Antetokounmpo a reușit un capac de zile mari la DeAndre Ayton, tot pe final, iar Middleton cu un layup și 4 libere închidea practic meciul, 107-101.

Khris Middleton a fost omul meciului cu 40 de puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive. Giannis Antetokounmpo a terminat cu 26 de puncte, 14 recuperări, 8 pase decisive, 3 intercepții și 2 capace. Brook Lopez a contribuit cu 14 puncte iar Pat Connaughton cu 13.

Devin Booker a fost și el la înălțime cu 42 de puncte marcate. Jae Crowder a totalizat 15 puncte și 8 recuperări, în timp de DeAndre Ayton a strâns 17 recuperări și 6 puncte marcate.

Meciul 5 al finalei se va disputa sâmbătă, 17 iulie, pe terenul lui Phoenix Suns.