Milwaukee Bucks și Golden State Warriors au închis seriile cu Chicago Bulls, respectiv Denver Nuggets

Milwaukee Bucks și Golden State Warriors au terminat cu 4-1 la general seriile împotriva lui Chicago Bulls și Denver Nuggets, obținând biletele în semifinalele de conferință din NBA.

Bucks a fost în dezavantaj o singură dată în meciul cinci cu Chicago Bulls, la 4-3, campioana NBA formându-și un ecart de 16 puncte la finalul sfertului inaugural, 34-18, apoi diferența a urcat la +29 în sfertul doi (49-20), Bulls putând să recupereze până la 60-42 la pauză întâlnirii. Milwaukee a rămas cu un avantaj constant format din două cifre (91-64), la final câștigând cu 116-110. Campioana NBA avansează în semifinalele Conferinței de Est după 4-1 la general, acolo urmând să se dueleze cu Boston Celtics.

Giannis Antetokounmpo a strâns 33 de puncte și 9 recuperări, fiind urmat de Pat Connaughton (20 de puncte) și Bobby Portis (14 puncte, 17 recuperări), iar de la Bulls principalii marcatori au fost Patrick Williams (23 de puncte) și Nikola Vucevic (19 puncte, 16 recuperări).

Golden State Warriors a devenit prima formație calificată în semifinalele Conferinței de Vest, după ce a câștigat meciul cinci împotriva lui Denver Nuggets. De șapte ori au fost schimbări la conducerea partidei și de cinci ori egalitate, Warriors conducând în mare parte din sfertul inaugural (30-25), pentru ca la pauză să fie scor egal, 48-48. Denver a condus ostilitățile în sfertul trei, mergând la +10 cel mult (66-56), Golden State revenind la 86-84 și apoi de la 90-90 încolo n-a cedat avantajul, impunându-se cu 102 la 98.

Warriors așteaptă învingătoarea seriei dintre Memphis Grizzlies și Minnesota Timberwolves pentru a-și cunoaște adversarul din semifinalele Vestului. Memphis are 3-2 la general.

Stephen Curry a contribuit cu 30 de puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive pentru GSW, iar Nikola Jokic n-a fost departe de un triple-double pentru Denver (30 de puncte, 19 recuperări, 8 assist-uri).

*foto: nba.com