Minnesota Timberwolves pornește cu dreptul în seria cu campioana en-titre a NBA

05.05.2024

Minnesota Timberwolves a rămas neînvinsă în ediția din acest an a play-off-ului NBA. După succesul cu 4-0 la general din seria cu Phoenix Suns, elevii lui Chris Finch au obținut victoria și în primul meci al semifinalei de conferință cu campioana en-titre, Denver Nuggets.

În disputa din deplasare, Wolves au început excelent și au avut un run de 18-4, condus în mare parte de către Anthony Edwards, care a reușit 13 puncte rapide. Michael Malone a contracarat excelent cu Reggie Jackson și Justin Holiday de pe bancă, iar Nuggets au preluat conducerea până la pauza mare: 23-25. Sfertul secund a fost mult mai disputat la capitolul defensiv, iar gazdele au reușit să mai adauge doar două puncte la diferență: 40-44. Jamal Murray a avut pentru prima oară în carieră o repriză cu zero puncte în play-off.

A venit rândul lui Towns și Conley să își ducă echipa în spate în debutul de repriză, ei marcând majoritatea punctelor ce le-au permis oaspeților să revină în avantaj. Murray și-a intrat în mână după pauză cu câteva reușite de toată frumusețea. O triplă cu fault semnată de el făcea ca Towns să aibă cinci faulturi. Minnesota conducea cu 73-71 înainte de actul decisiv. Problemele cu faulturile lui KAT au reprezentat o binecuvântare pentru Timberwolves. Reid a venit excelent de pe bancă, marcând 12 puncte în sfertul al patrulea. Echipa sa s-a impus la final cu 106-99.

Anthony Edwards a avut o prestație de zile mari și a totalizat 43 de puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive. Karl-Anthony Towns l-a secundat cu 20 de puncte. Naz Reid și Mike Conley au avut împreună 30 de puncte, toate în repriza secundă. Nikola Jokic a fost aproape de triple-double, cu 32 de puncte, 8 recuperări și 9 pase decisive.

Meciul al doilea al seriei dintre Denver Nuggets și Minnesota Timberwolves are loc în noaptea de luni spre marți, de la ora 05:00. În această seară este programat meciul șapte al seriei dintre Cleveland Cavaliers și Orlando Magic, ce va putea fi urmărit de la ora 20:00 pe Orange Sport 4.

*foto: milehighsports.com