NBA: Dallas Mavericks câștigă o serie de playoff pentru prima dată din 2011 încoace

Dallas Mavericks, Philadelphia 76ers și Phoenix Suns s-au calificat în semifinalele de conferință în NBA în urma victoriilor din noapte de joi spre vineri (29.04). Dallas a trecut după mai bine de un deceniu de primul tur de playoff.

Primul meci al serii a adus și diferența cea mai mare de puncte la final, Philadelphia 76ers putând să se impună la Toronto cu +35. Raptors a avut cel mult +5 în sfertul inaugural (15-10), de unde Sixers a replicat cu un run de 12-2 și la finalul primului sfert conducea cu 34-29. Toronto a revenit la conducere în sfertul doi (46-41), Philly întorcând înaintea pauzei și a intrat cu 62-61 la cabine. Diferența s-a făcut la reluare, Philadelphia câștigând sfertul trei cu 37-17 și apoi a marcat peste 30 de puncte și în ultimul sfert, meciul terminându-se cu 132-97.

Titularii lui Sixers au fost în double digits, cu Joel Embiid principal marcator (33 de puncte, 10 recuperări), de la Raptors replicând Chris Boucher (25 de puncte, 10 recuperări) și Pascal Siakam (24 de puncte, 7 recuperări, 7 assist-uri).

Philly o să joace cu Miami Heat în semifinalele Conferinței de Est, debutul acelei serii fiind în noaptea de luni spre marți (03.05).

Seară perfectă pentru Chris Paul. Dallas, prima calificare în semifinalele de conferință după mai bine de un deceniu

Chris Paul a devenit primul jucător din istoria NBA care termină fără să rateze din cel puțin 13 încercări din acțiune un meci de playoff, conducătorul de joc ajutând-o pe Phoenix Suns să o elimine pe New Orleans Pelicans. Phoenix a condus în mare parte din sfertul inaugural, dar parțialul s-a terminat la egalitate (28-28), apoi New Orleans putând să-și formeze un avantaj de 12 puncte, la 54-42 și a intrat cu +10 la cabine (58-48). Suns a recuperat deficitul și a revenit la conducere (70-69), în sfertul decisiv intrându-se cu 85-82 pentru Pelicans. Gazdele au condus ultima dată la 104-103, de unde Phoenix a venit cu un run de 7-0 și într-un final a trecut cu 115-109.

Chris Paul a avut o seară istorică, adunând 33 de puncte (14/14 din acțiune, 4/4 de la linia de fault), 8 pase decisive și 5 recuperări, iar Brandon Ingram a răspuns cu 21 de puncte și 11 assist-uri pentru New Orleans.

Ultimul meci al serii a fost și cel mai strâns în privința diferenței de la final, Dallas Mavericks reușind să se impună pe terenul lui Utah Jazz la o posesie. Jazz avea 21-15 în primul sfert, Mavericks reușind să egaleze și să întoarcă (36-35), dar Utah a intrat la cabine cu un avantaj format din două cifre, 53-41. Dallas a recuperat handicapul pe finalul sfertului trei și conducea cu 72-70, în sfertul decisiv mergând cel mult la +8 (88-80), de unde Utah a egalat la 88-88 și ulterior la 94-94. Brunson a marcat ultimele puncte pentru Mavs și s-a terminat 98-96, Dallas trecând cu 4-2 la general.

Jalen Brunson și Luka Doncic au contribuit cu câte 24 de puncte pentru Dallas, iar Donovan Mitchell a avut 23 de puncte și 9 pase decisive.

Dallas o să joace cu Phoenix în semifinalele Conferinței de Vest, seria urmând să înceapă în noaptea de luni spre marți (03.05).

*foto: Yahoo Sports