NBA: Denver Nuggets câștigă meciul 7 cu San Antonio Spurs și se califică în semifinale

David Istrate

28.04.2019

Sâmbătă, 28 aprilie, au fost programate două jocuri din playoff-ul NBA, unul în sferturile de finală și altul în semifinale. Cu siguranță, partida dintre Denver Nuggets și San Antonio Spurs a fost cea mai interesantă deoarece a fost decisivă pentru avansarea în faza următoare.

La scorul general de 3-3, meciul 7 a avut loc în Pepsi Center din Denver, Colorado. Gazdele au evoluat foarte bine și au condus pe întreaga durată a întâlnirii, reușind să practice o apărare excelentă. Jucătorii lui Denver Nuggets au preluat controlul încă din primul sfert și la pauză conduceau cu 47-34. După revenirea de la vestiare, aceștia s-au distanțat și mai mult ajungând să conducă la 17 puncte însă apoi a urmat răspunsul oaspeților. Baschetbaliștii pregătiți de Gregg Popovich au câștigat la limită penultimul act și au continuat să lupte pe întreaga durată a sfertului decisiv. În lipsă de energie, gazdele nu au mai fost la fel de eficiente în defensivă și adversarii s-au apropiat la două puncte în ultimul minut. Mike Malone s-a văzut nevoit să ceară un timp de odihnă și după reluarea jocului, Jamal Murray a înscris cu sânge rece coșul care a adus victoria. La celălalt panou, DeMar DeRozan nu a reușit să marcheze și astfel Denver Nuggets s-a impus cu 90-86.

Nikola Jokic a evoluat aproape 44 de minute și a totalizat 21 de puncte, 15 recuperări, 10 pase decisive, 3 capace și o intercepție. Jamal Murray a adunat 23 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive iar Gary Harris a contribuit cu 11 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive și 2 capace. De partea cealaltă, principalii remarcați ai oaspeților au fost: Rudy Gay (21 de puncte, 8 recuperări, 2 capace, o pasă decisivă, o intercepție), Bryn Forbes (19 puncte, 6 recuperări), DeMar DeRozan (19 puncte, 8 recuperări, 6 pase decisive, 2 intercepții) și LaMarcus Aldridge (16 puncte, 11 recuperări, 4 pase decisive, 3 capace).

Datorită acestui rezultat, Denver Nuggets câștigă seria cu scorul general de 4-3 și se califică în semifinalele conferinței de Vest acolo unde o va întâlni pe Portland Trail Blazers. Primul joc al acelei serii va avea loc luni, 29 aprilie.

Într-o altă confruntare jucată în seara precedentă Toronto Raptors a depășit-o pe Philadelphia 76ers cu scorul de 108-95. Trupa canadiană a dominat de la început până la final, având în permanență un avantaj de minim cinci puncte. De-a lungul jocului, oaspeții au avut momente în care au reușit să se apropie de adversari însă nu au trecut la conducere. Mai mult decât atât, finalul a aparținut elevilor lui Nick Nurse care s-au distanțat la 20 de puncte în ultimele minute ale sfertului patru. În cele din urmă, Toronto Raptors a câștigat la o diferență de 13 puncte și a dus scorul general la 1-0.

Kawhi Leonard a făcut una dintre cele mai bune partide din cariera sa, terminând cu 45 de puncte, 11 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții și un capac. Din echipa sa a mai marcat peste 10 puncte doar Pascal Siakam, jucător ce a strâns 29 de puncte, 7 recuperări și o pasă decisivă. În schimb, oaspeții au avut șase jucători în double-digits: JJ Redick (17 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive), Joel Embiid (16 puncte, 8 recuperări, 2 pase decisive), Tobias Harris (14 puncte, 15 recuperări, 6 pase decisive, o intercepție), Ben Simmons (14 puncte, 9 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepții), James Ennis III (11 puncte, o recuperare, o pasă decisivă) și Jimmy Butler (10 puncte, 5 pase decisive, 3 recuperări).

Așadar, Toronto Raptors reușește pentru moment să își apere avantajul terenului propriu și se pregătește pentru următoarea întâlnire care va avea loc luni, 29 aprilie.