NBA: Denver Nuggets s-a impus în duelul primelor clasate din cele două conferințe

Șase partide au avut loc în noaptea de sâmbătă spre duminică (26.03) din NBA, principala atracție reprezentând-o confruntarea dintre Denver Nuggets și Milwaukee Bucks, formațiile care conduc clasamentul în cele două conferințe.

Duelul a fost echilibrat încă de la debutul primului sfert, Bucks reușind să conducă în mai multe momente la cinci puncte, dar niciodată nu s-a desprins la trei posesii și parțialul s-a încheiat cu 37-38. Cel de-al doilea sfert a adus un ecart de cel mult 10 puncte între echipe, Milwaukee ajungând la această diferență la 50-60, până la pauză handicapul lui Denver scăzând la doar trei lungimi, 63-66.

Nuggets a egalat la 74-74 și nu după mult timp a trecut la conducere, formându-și un avantaj de 12 puncte pe finalul celui de-al treilea sfert (97-85), după un parțial dominat și în care a înscris 34 de puncte. În ultimul sfert Denver a mers și la +20, nefiind un ecart format dintr-o singură cifră pe tot parcursul acestui parțial și meciul s-a terminat cu 129 la 106 în favoarea liderului din Conferința de Vest.

Denver a ajuns prin acest rezultat la 50 de victorii în această stagiune, bornă pe care Milwaukee deja a depășit-o în zilele precedente. Pe lângă cele două și Boston Celtics are minim 50 de meciuri câștigate.

Nikola Jokic a adunat 31 de puncte, 11 pase decisive și 6 recuperări pentru învingători, alături de el fiind și Jamal Murray cu 26 de puncte, 9 pase decisive și 6 recuperări. Tot cu 31 de puncte a terminat și Giannis Antetokounmpo din tabăra adversă, pe lângă asta adăugând 9 recuperări, 4 assist-uri și 4 intercepții, următorii marcatori de la Bucks fiind Khris Middleton, Brook Lopez și Grayson Allen, toți cu 13 puncte.