NBA: Două reprize de overtime în duelul dintre Chicago și Philadelphia, spectacol ofensiv în Madison Square Garden

Șase meciuri au avut loc în NBA în noaptea de luni spre marți (21.03), cu excepția unei partide în toate celelalte fiind o diferență de cel mult două posesii.

Cel mai disputat duel al serii a avut loc în Wells Fargo Center din Philadelphia, unde Sixers a primit vizita lui Chicago Bulls. După un prim sfert pe care l-au adjudecat gazdele cu 22-17, a urmat răspunsul lui Bulls și diferența devenea de șapte lungimi (29-36), pentru ca din acest avans la pauză să rămână patru puncte în plus pentru Chicago, 40-44.

Sfertul al treilea a găsit-o mai mult pe Bulls la conducere, ecartul scăzând la un singur punct, 68-69, apoi Sixers a putut să întoarcă în câteva rânduri și Maxey trimitea jocul în overtime, 91-91. Repriza suplimentară a decurs sub semnul echilibrului și DeRozan prelungea meciul (99-99), în cele din urmă Chicago reușind să câștige în urma celei de-a doua reprize de overtime, 109 la 105, după opt puncte la rând marcate în ultimele două minute și jumătate.

Zach LaVine a adunat 26 de puncte și 7 pase decisive, DeMar DeRozan l-a urmat cu 25 de puncte și 8 recuperări, iar Nikola Vucevic a încheiat cu 21 de puncte, 12 recuperări și 4 intercepții. Joel Embiid a răspuns cu 37 de puncte și 16 recuperări din partea lui Sixers, Tyrese Maxey având 22 de puncte, 6 assist-uri și 5 recuperări.

Madison Square Garden a propus un duel spectaculos pe plan ofensiv între New York Knicks și Minnesota Timberwolves, cele două contribuind pentru 274 de puncte marcate. Wolves a câștigat sfertul inaugural cu 32 la 42, după care la pauză avea un avantaj de nouă lungimi, 70-79, aproape în permanență conducând la o diferență formată din două cifre în cel de-al doilea sfert.

Knicks s-a apropiat la două puncte inițial, apoi a egalat în patru ocazii spre finalul celui de-al treilea sfert, ultima dată la 107-107, Minnesota reușind să pună un punct în plus între (108-109). Gazdele au revenit apoi la conducere și mergeau la +5, dar au irosit ecartul și Minnesota a replicat cu un run de 11-3 în minutele de final și a câștigat cu 134 la 140.

Taurean Prince a încheiat cu 35 de puncte și 5 recuperări din tabăra învingătorilor, acolo unde toți titularii au fost în double figures, alături de alți doi jucători veniți de pe bancă. Julius Randle a reușit un career-high de 57 de puncte (8/14 de la distanță), plus 4 recuperări pentru New York Knicks.