NBA: Golden State Warriors o învinge din nou pe Houston Rockets după un meci în care oaspeții nu au condus

David Istrate

01.05.2019

Marți noaptea, playoff-ul NBA a continuat cu două jocuri, unul din conferința de Est și unul din conferința de Vest. În ambele întâlniri, gazdele au reușit să se impună după niște prestații excelente venite din partea celor mai buni baschetbaliști din lotul respectivelor echipe.

În prima confruntare a serii, Milwaukee Bucks a primit din nou vizita lui Boston Celtics, formație ce reușise să se impună în primul joc al seriei la o diferență de 22 de puncte, scor 112-90. De această dată, elevii lui Mike Budenholzer au arătat mai mult ca o echipă și au avut procentaje mai bune. Primele două sferturi au fost foarte echilibrate și niciuna dintre cele două tabere nu a reușit să își creeze un avantaj mai mare de 7 puncte. La pauză, Milwaukee Bucks conducea cu scorul de 59-55, după un final de repriză excelent. Ritmul partidei s-a schimbat după revenirea de la vestiare. Giannis Antetokounmpo a avut un sfert trei foarte eficient în timp ce oaspeții nu au găsit nicio soluție în defensivă. Prin urmare, Milwaukee Bucks a câștigat acest penultim act la o diferență de 21 de puncte, scor 39-18. În ultimul sfert, elevii pregătiți de Brad Stevens nu au mai reușit să revină în meci și astfel, formația gazdă s-a impus cu 123-102.

Liderul lui Milwaukee Bucks a fost Giannis Antetokounmpo, sportiv ce a adunat 29 de puncte, 10 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții și un capac. Acesta a fost urmat de Khris Middleton (28 de puncte, 7 recuperări, o pasă decisivă) și de Eric Bledsoe (21 de puncte, 5 pase decisive, 3 recuperări, 2 capace). De partea cealaltă, cei mai buni jucători ai oaspeților au fost Marcus Morris (17 puncte, 7 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție), Jaylen Brown (16 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive) și Al Horford (15 puncte, 8 recuperări, 3 pase decisive).

Datorită acestui rezultat, Milwaukee Bucks o egalează pe Boston Celtics și duce scorul general la 1-1. Următoarele două dispute vor avea loc în TD Garden, arena echipei antrenate de Brad Stevens.

În celălalt meci, s-au duelat Golden State Warriors și Houston Rockets, două formații ce au provocat un adevărat scandal după precedenta întâlnire. Atunci, trupa lui Steve Kerr s-a impus cu 104-100, însă pe întreaga durata a jocului, componenții ambelor echipe au cerut socoteală arbitrilor. La conferința de presă, Mike D'Antoni și James Harden au vorbit despre modul în care a fost fluierată confruntarea, susținând că își doresc șanse egale. Din fericire, în disputa din seara precedentă jucătorii s-au concentrat mai mult pe baschet și mai puțin pe arbitraj și de aceea jocul a fost mult mai interesant.

Primul sfert a început cu două accidentări, una a lui Steph Curry, care și-a dislocat degetul mijlociu de la mâna stângă, și una a lui James Harden, care a fost lovit involuntar în ochi de Draymond Green. În lipsa celui mai bun marcator al lor, baschetbaliștii lui Houston Rockets au rămas în meci și s-au ținut aproape de adversari. Totuși, Golden State Warriors a jucat mult mai bine și la pauză conducea cu 58-49. În partea a doua, gazdele au continuat să se apere excelent iar în atac Durant, Klay, Iguodala, Draymond și Steph și-au făcut treaba. Prin urmare, formația californiană a reușit să se mențină la conducere și s-a impus cu scorul de 115-109.

Toți cei cinci starteri ai lui Golden State Warriors au marcat minim 10 puncte: Kevin Durant (29 de puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, 2 capace, o intercepție), Klay Thompson (21 de puncte, 5 recuperări, 3 intercepții, 2 pase decisive), Steph Curry (20 de puncte, 5 pase decisive, 3 recuperări, 2 intercepții, un capac), Andre Iguodala (16 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, o intercepție, un capac) și Draymond Green (15 puncte, 12 recuperări, 7 pase decisive, 2 intercepții).

În schimb, oaspeții au avut șase jucători în double-digits: James Harden (29 de puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive, o intercepție), Chris Paul (18 puncte, 7 recuperări, 6 pase decisive, 3 intercepții), Eric Gordon (15 puncte, o recuperare), Clint Capela (14 puncte, 10 recuperări, 2 pase decisive, 2 capace), Austin Rivers (14 puncte, 2 pase decisive, o recuperare) și PJ Tucker (13 puncte, 10 recuperări, 2 pase decisive, o recuperare).

Astfel, Golden State Warriors se duce la 2-0 și își apără avantajul terenului propriu înaintea celor două meciuri din Houston. Următoarea confruntare va avea loc sâmbătă noaptea.

Playoff-ul NBA continuă în această seară (01.05) cu o singură partidă:

Denver Nuggets – Portland Trail Blazers (ora 04:00 – meciul 2, scorul e 1-0 pentru Nuggets)

*foto: skysports.com