NBA: Jonas Valanciunas, de neoprit în victoria lui Pelicans pe terenul lui LA Clippers. Video

A fost seara pivoților europeni în NBA, acolo unde prestațiile lui Nikola Jokic și Jonas Valanciunas reprezintă capul de afiș pentru meciurile jucate luni noaptea în liga de peste ocean.

Denver Nuggets venea pe terenul lui Miami Heat cu șase înfrângeri la rând, patru dintre ele fără MVP-ul ligii, Nikola Jokic. A fost primul meci dintre cele două formații după incidentul în care Jokic l-a împins în spate pe Markieff Morris, cel care a și ratat toate partidele de atunci de pe urma acelei accidentări. De altfel, la Miami n-au jucat nici Jimmy Butler, nici Tyler Herro, în timp ce Nuggets nu s-au putut baza pe Jamal Murray, plus Michael Porter Junior și PJ Dozier, ambii cu accidentări în urma cărora vor rata întregul sezon.

Cu Nikola Jokic în angrenaj, dar și cu debutantul „Bones” Hyland în mare formă, Denver a zburdat în fața defensivei lui Heat, învingând zona lui Miami cu o precizie de metronom din spatele liniei de semicerc (18/35, 51,4%). Și apărarea a fost mai agresivă pentru Denver și a ținut Miami la doar 43 de puncte în prima repriză (scor 63-43). Bam Adebayo a marcat 15 puncte în sfertul al treilea și a readus Miami Heat în joc, dar în cele din urmă precizia din spatele semicercului și prestația lui Jokic au adus victoria lui Denver, scor 120-111.

Nikola Jokic a marcat 24 de puncte, cu 15 recuperări și 7 pase decisive. Aaron Gordon a marcat 20 de puncte cu 5 pase decisive, în timp ce Bones Hyland a înscris 19 puncte. Bam Adebayo a fost și el la nivel înalt pentru Miami, cu 24 de puncte, 13 recuperări și 6 pase decisive, Max Strus a marcat 19 puncte, Caleb Martin 18 și Kyle Lowry 17 puncte cu 14 pase decisive.

Denver Nuggets taie astfel o serie de șase înfrângeri consecutive, din care patru fără Jokic și ajunge la 10-10, în timp ce Miami Heat coboară la 13-8.

Un alt pivot european a fost însă vedeta serii în NBA. Jonas Valanciunas a zburdat împotriva lui Los Angeles Clippers și a ghidat New Orleans Pelicans (care sunt în continuare fără Zion Williamson) spre a doua victorie din acest sezon în fața formației din California, scor 123-104.

Valanciunas a reușit un nou career-high, de 39 de puncte, din care 29 în prima repriză, ghidându-i pe Pelicani spre un avantaj de 15 puncte la pauză (67-52). Pivotul lituanian a mai avut 7/7 de la 3 puncte în prima parte a meciului și a mai strâns 15 recuperări și 3 pase decisive. Clippers a revenit spre final, reducând diferența la opt puncte, dar Brandon Ingram (27 de puncte) a condus un parțial de 17-8 care a asigurat victoria formației din Louisiana. Debutantul Herbert Jones a înscris la rândul său 16 puncte pentru formația din New Orleans. De partea cealaltă, Paul George a marcat 27 de puncte și Reggie Jackson 19.

După această victorie, New Orleans Pelicans ajunge la 6-17, în timp ce Los Angeles Clippers are 11-10.