NBA: Meci controversat între Oklahoma City Thunder și Milwaukee Bucks

David Istrate

30.12.2017

bucks thunder

Un nou duel foarte interesant a avut loc azi noapte în NBA, între doi dintre cei mai buni jucători din NBA, Russell Westbrook și Giannis Antetokounmpo.

Meciul din Chesapeake Energy Arena a început foarte bine pentru oaspeți, care după primul sfert conduceau la 20 de puncte, scor 38-18. Dunkurile lui Antetokounmpo și pasele decisive ale lui Dellavedova au făcut ca Bucks să se mențină la conducere și la pauză.

În a doua repriză, Westbrook a luat meciul pe cont propriu, marcând din orice poziție. De asemenea, superstarul lui Thunder a luat și rolul de pasator, având după sfertul al treilea 25 de puncte, 11 recuperări și 6 pase decisive. Diferența s-a redus la 6 puncte, ceea ce a făcut ca secvența decisivă să fie una foarte intensă. Jucătorii lui Billy Donovan, conduși de publicul din Oklahoma, au atacat coșul cu furie, însă Milwaukee a reușit să reziste și conduceau la 5 puncte, cu doar 20 de secunde rămase.

Aceste ultime secunde au fost foarte disputate, stârnind multe discuții. Westbrook a marcat un dunk, iar apoi Steven Adams a făcut fault, trimițându-l pe Bledsoe la linia de fault. Acesta a ratat ambele libere și astfel, Westbrook a marcat un nou coș de 3 puncte și a restabilit egalitatea, cu 6 secunde rămase din joc. Dupa timeout, grecul Antetokounmpo l-a depășit pe Huestis și a marcat dunkul câștigător, însă a călcat linia de out, chiar în fața unuia dintre arbitri. Oficialul însă nu a acordat nimic și a validat coșul. Antrenorul lui Thunder și stafful acestuia au protestat, cerând ca arbitrii sa vizioneze reluarea fazei, așa cum se întâmplă deseori în NBA. Arbitrii au refuzat însă, și Milwaukee Bucks a obținut o victorie importantă în fața unei echipe aflate în creștere de formă.

Pentru învingători, Giannis Antetokounmpo a marcat 23 de puncte, la care a adăugat 12 recuperări și 6 pase decisive. Aproape de triple double, a fost și adversarul său, Russell Westbrook, care a avut la finalul meciului 40 de puncte, 14 recuperări și 9 pase decisive.

În urma acestui meci, Milwaukee Bucks ajunge la un record de 19-16, arătând că este o echipă puternică în conferința de Est, în timp ce, Oklahoma Thunder, cu un record de 20-16, se menține pe poziția a 5-a în conferința de Vest.

*foto: Bleacher Report