NBA: New Orleans Pelicans egalează seria cu Phoenix Suns

New Orleans Pelicans a putut câștiga pe terenul lui Phoenix Suns în cel de-al doilea meci al seriei din primul tur de playoff NBA în Conferința de Vest, egalând situația la general. Memphis Grizzlies s-a impus acasă cu Minnesota Timberwolves, iar Miami Heat a trecut de Atlanta Hawks.

Calificată în playoff după disputarea turneului play-in, New Orleans Pelicans a putut lua un meci la Phoenix, împotriva formației care a terminat sezonul regulat din NBA cu cel mai bun record. Pelicans au fost conduși în prima parte a sfertului de debut, dar au revenit și aveau 30-28 la finalul parțialului amintit. Situația până la pauză s-a întors în favoarea lui Suns, iar la cabine s-a intrat cu 61-56 pentru Phoenix.

Gruparea din statul Arizona a rămas fără Devin Booker în a doua parte a meciului, acesta ieșind accidentat la 77-74 pentru New Orleans Pelicans în sfertul trei. „Pelicanii” au pus trei posesii diferență între (90-83), pentru ca în sfertul decisiv să prindă un run de 10-3 și conduceau cu 107-101, în cele din urmă reușind să câștige cu 125-114 și au egalat seria cu Suns.

Brandon Ingram s-a remarcat de la New Orleans, cu 37 de puncte, 11 recuperări și 9 pase decisive, urmat de CJ McCollum (23 de puncte, 6/10 de la distanță, 9 assist-uri, 8 recuperări). Devin Booker a încheiat cu 31 de puncte pentru Phoenix.

Memphis se impune clar în meciul doi cu Minnesota. Miami face 2-0 în seria cu Atlanta

Memphis Grizzlies a fost condusă în prima parte din sfertul inaugural cu Minnesota Timberwolves, de la 23-23 reușind să pună trei posesii între și se făcea 30-23. Avantajul celor din Memphis a urcat la +10 în sfertul doi (44-34), Wolves înjumătățind diferența, după care Grizzlies au ajuns la 58-44 și conduceau la pauză cu 60-49.

După reluare, Memphis a continuat să mărească ecartul (82-55), avantajul maxim înregistrându-se către finalul jocului la 124-92, iar în cele din urmă gruparea din statul Tennessee s-a impus cu 124-96. Scorul la general este 1-1 și seria se mută la Minnesota.

Ja Morant a fost la un pas de triple-double (23 de puncte, 10 pase decisive, 9 recuperări), iar Anthony Edwards a contribuit cu 20 de puncte și 6 recuperări pentru Timberwolves.

Miami Heat a trecut și în cel de-al doilea meci al seriei de Atlanta Hawks, la capătul unui joc cu 13 schimbări la conducerea partidei.

Heat a condus cu 26-25 la finalul sfertului inaugural, Hawks ducându-se în față apoi cel mult la patru puncte (50-46), pentru ca la pauză să fie 56-54 pentru Miami. Heat s-a desprins la reluare, formându-și un avantaj de 14 puncte (80-66) și avea să intre în sfertul decisiv cu 87-76.

Atlanta a redus cel mult până la 104-101, de unde Miami a prins un run de 11-3 și s-a impus în cele din urmă cu 115-105 pentru a face 2-0 la general în această serie.

Jimmy Butler a bifat un career-high de puncte marcate în playoff, 45, iar Bogdan Bogdanovic a reușit să adune 29 de puncte pentru Hawks.

*foto: nba.com