NBA - Pentru prima dată într-o serie de playoff s-au încheiat 4 partide consecutive la egalitate după timpul regulamentar

Bogdan Isailă

30.04.2014

Seria de playoff din primul tur din NBA dintre Oklahoma City Thunder și Memphis Grizzlies este cea mai echilibrată de până, în special datorită modului în care meciurile și-au aflat deznodământul. După 5 partide jucate până acum în această serie Memphis conduce cu 3-2 dar toate victorile echipei din orașul lui Elvis au venit după prelungiri. Doar prima partidă dintre OKC și MEM nu a avut nevoie de timp suplimentar, în rest, următoarele 4 au avut nevoie 5 minute în plus. Astfel cele două formații devin singurele din istoria NBA care dispută 4 partide consecutive cu prelungiri în playoff.

Ultima întâlnire dintre cele două a fost adjudecată de Memphis Grizzlies, chiar în arena celor de la Oklahoma City Thunder. După un meci desfășurat în conformitate cu ceea ce ne-am obișnuit în această serie, Russell Westbrook trimitea meciul în prelungiri. În overtime nimeni nu a făcut diferența iar Durant nu a putut egala în ultimul minut, ratând o liberă. Astfel scorul partidei a fost 100-99 pentru Grizzlies.

Cele două formații se cunosc foarte bine mai ales că și în sezonul trecut s-au întâlnit în playoff, în semifinalele de conferință. Atunci Memphis Grizzlies a avut câștig de cauză iar acum mai au nevoie de o victorie, pe care o pot obține pe teren propriu, pentru ca seria dintre cele două echipe să aibă același deznodământ.