NBA – Rezumatul zilei 24 Martie

Călin Popa

Călin Popa
25.03.2014

Miami Heat (48-21) au cedat un avantaj de 17 puncte în ultimul sfert pentru ca în cele din urmă să se impună în faţa celor de la Portland Trail Blazers (45-26) după un final extrem de intens – la scorul de 91-91, LeBron James (32 puncte, 6 recuperări, 5 pase decisive) a luat o acţiune pe cont propriu şi a finalizat printr-un lay-up pentru ca apoi Chris Bosh (15 puncte, 8 recuperări) să câştige meciul printr-un capac la Damian Lillard. Chicago Bulls (40-31) câştigă în faţa celor de la Indiana Pacers (51-20) după o a doua repriză de excepţie făcută de echipa lui Tom Thibodeau. Dacă Derrick Rose revine în timp pentru play-off, este foarte posibil ca să avem în conferinţa de Est o cursă între mai mult de două echipe.

Caron Butler (23 puncte)  a avut primul său meci foarte bun pentru noua sa echipă, Oklahoma City Thunder (52-18), din postura de rezervă, într-un meci în care Denver Nuggets (32-39) nu le-a pus nicio problemă gazdelor, oaspeţii cedând 96-117. Kevin Durant a înregistrat de asemenea 27 de puncte şi 8 pase decisive. San Antonio Spurs (54-16) îşi extind seria de la victorii la 14, în timp ce îi trimit pe Philadelphia 76ers (15-56) la cea de a 25-a înfrângere consecutivă, doar una distanţă de recordul istoric negativ din NBA deţinut de Cleveland Cavaliers. Austin Daye a avut 22 de puncte pentru Spurs.

Houston Rockets (48-22) câştigă pe terenul celor de la Charlotte Bobcats (34-37) după ce James Harden a înscris 31 de puncte, iar Dwight Howard (10 puncte, 10 recuperări) a adăugat un double-double la revenirea pe parchet. Atlanta Hawks (31-38) cedează pe teren propriu în faţa celor de la Phoenix Suns (42-29), scor 95-102. Goran Dragic şi Eric Bledsoe au marcat împreună 39 de puncte. New Orleans Pelicans (30-40) se impun în faţa celor de la Brooklyn Nets (37-32) la finalul unui meci care a avut nevoie de prelungiri. Tyreke Evans a înregistrat 33 de puncte, 10 recuperări şi 7 pase decisive.

În celelalte întâlniri ale serii, Memphis Grizzlies (42-28) a câştigat cu Minnesota Timberwolves (34-35), Detroit Pistons (26-44) s-au impus pe terenul celor de la Utah Jazz (23-48), iar Los Angeles Clippers (50-21) a atins borna de 50 de victorii după de i-au învins pe teren propriu pe Milwaukee Bucks (13-58).