NBA – Rezumatul zilei 25.02.2014

Călin Popa

Călin Popa
26.02.2014

Washington Wizards (29-28) s-a impus pe teren propriu în faţa celor de la Orlando Magic (17-42), scor 115-106, în urma celor 27 de puncte ale lui John Wall şi prestaţiilor de excepţie ale lui Trevor Ariza (22 puncte, 5/5 3PT), Marcin Gortat (21 puncte, 10 recuperări) şi Bradley Beal (21 puncte). DeMar DeRozan a avut grijă ca Toronto Raptors (32-25) să câştige al şaselea meci din ultimele şapte, înscriind 16 din cele 33 de puncte ale sale în ultimul sfert, conducându-şi astfel echipa spre o victorie pe terenul celor de la Cleveland Cavaliers (22-36), scor 99-93. Kyrie Irving a avut 25 de puncte şi 9 pase decisive pentru Cavaliers însă în zadar, iar şansele echipei sale de a obţine un loc de playoff devin tot mai mici.

Indiana Pacers (43-13) nu a avut nicio problemă pe teren propriu în compania celor de la Los Angeles Lakers (19-38), impunându-se clar cu un scor de 118 la 98. Paul George a avut 20 de puncte, 7 recuperări şi 6 pase decisive, în timp ce alţi şase coechipieri de ai săi au atins borna de 10+ puncte, inclusiv noua achiziţie Evan Turner (13 puncte, 6 recuperări). Chicago Bulls (30-26) câştigă al şaselea meci din ultimele şapte pe terenul celor de la Atlanta Hawks (26-30) continuându-şi astfel ascensiunea, în timp ce Atlanta continuă declinul. Mike Dunleavy (22 puncte), Joakim Noah (20 puncte, 12 recuperări) şi Carlos Boozer (17 puncte, 11 recuperări) au fost principalii marcatori ai celor de la Bulls.

Deşi fără superstarul LaMarcus Aldridge disponibil pentru meciul de aseară, „superstarul în devenire” Damian Lillard a astupat golul lăsat de acesta, înscriind  31 de puncte, recuperând 7 mingi şi pasând decisiv de 9 ori în victoria celor de la Portland Trail Blazers (39-18) pe terenul celor de la Denver Nuggets (25-31). Minnesota Timberwolves (28-29) obţine o victorie extrem de importantă în Phoenix în compania celor de la Suns (33-23), menţinându-şi astfel în viaţă puţinele şanse pentru un loc 8 care să permită accederea în playoff. Kevin Love a fost la o pasă decisivă distanţă de un triple-double (33 puncte, 13 recuperări şi 9 pase decisive).

James Harden a înscris 43 puncte şi a pasat decisiv de 8 ori fără să joace niciun minut în ultimul sfert al jocului. Houston Rockets (39-18) s-a impus fără probleme pe terenul celor de la Sacramento Kings (20-37), scor 129-103. DeMarcus Cousins a fost eliminat în sfertul trei al jocului după o dispută aprinsă cu oficialii partidei.