NBA – Rezumatul zilei 25 Martie

Călin Popa

Călin Popa
26.03.2014

Toronto Raptors (39-31) cedează pe terenul celor de la Cleveland Cavaliers (28-44) care nu l-au avut disponibil pe superstarul Kyrie Irving, scor 102-100, după ce au fost conduşi şi la 21 de puncte la un moment dat în sfertul al treilea. Dion Waiters (24 puncte, 7 pase decisive) şi Tristan Thompson (15 puncte, 13 recuperări) au fost protagoniştii victoriei echipei lui Mike Brown. Orlando Magic (20-52) îi înving acasă pe cei de la Portland Trail Blazers (45-27) şi pun astfel capăt unei serii de 9 înfrângeri consecutive. Tobias Harris a înregistrat 25 de puncte şi 11 recuperări, iar Nikola Vucevic a adăugat şi el un double-double cu 22 de puncte şi 10 recuperări. De partea cealaltă, Robin Lopez a avut 20 de puncte şi 13 recuperări pentru Portland, echipă care este în cădere liberă în clasamentul conferinţei de Vest.

Dallas Mavericks (43-29) obţin o victorie crucială în lupta pentru locurile de playoff, învingându-i acasă pe Oklahoma City Thunder (52-19) la capătul unui meci extrem de intens, care a avut nevoie de prelungiri. Dirk Nowitzki a fost eroul celor de la Dallas, înregistrând 32 de puncte, 10 recuperări şi 6 pase decisive, în timp ce Jose Manuel Calderon a adăugat 22 de puncte şi 8 pase decisive. Kevin Durant s-a ridicat din nou la nivelul aşteptărilor, înscriind 43 puncte, iar titlurile de cel mai bun marcator al ligii şi MVP par asigurate pentru superstarul celor de la Thunder.

Los Angeles Lakers (24-46), echipă care are un sezon catastrofic, a bătut aseară un record din istoria francizei, şi anume acela de cele mai multe puncte într-un sfert. Aceştia au înscris în sfertul trei împotriva celor de la New York Knicks (29-42) nu mai puţin de 51 de puncte, pentru ca în final să obţină o victorie fără drept de apel, scor 127-96. Xavier Henry şi Nick Young au marcat împreună 42 de puncte  pentru Lakers din postura de rezerve. Cele 29 de puncte ale lui Carmelo Anthony nu au fost îndeajuns pentru echipa din Big Apple.