NBA – Situaţia după primul meci din playoff

Călin Popa

Călin Popa
21.04.2014

Toronto Raptors 87-94 Brooklyn Nets (Nets conduc 1-0)

La scurt timp după momentul controversat în care înaintea meciului, Masai Ujiri, managerul general al celor de la Raptors a strigat „F**k Brooklyn” în faţa fanilor canadieni, echipa lui Jason Kidd a răspuns pe teren – Deron Williams şi Joe Johnson au înscris câte 24 de puncte, în timp ce Paul Pierce a fost uriaş pe finalul meciului, adăugând şi el 15 puncte. Lipsa de experienţă a celor de la Raptors şi presiunea şi-au spus cuvântul în acest meci, DeMar DeRozan înscriind doar 13 puncte (3/13 FG).

Los Angeles Clippers 105-109 Golden State Warriors (Warriors conduc 1-0)

Surpriză la Staples Center acolo unde echipa lui Mark Jackson obţine o victorie spectaculoasă împotriva celor de la Clippers. Într-un meci în care mai mulţi jucători importanţi au avut probleme cu faulturile, remarcaţii au fost Chris Paul (28 puncte, 8 pase decisive) de la gazde şi Klay Thompson (22 puncte) şi David Lee (20 puncte, 13 recuperări) de la oaspeţi. Toată presiunea va fi în meciul doi pe umerii echipei lui Doc Rivers care nu îşi permit să cedeze şi al doilea meci pe teren propriu.

Indiana Pacers 93-101 Atlanta Hawks (Hawks conduc 1-0)

Surpriza cea mai mare vine din Indianapolis, acolo unde echipa gazdă şi numărul 1 în conferinţa de Est nu a avut nicio şansă în faţa numărului 8 şi a singurei echipe din playoff cu bilanţ negativ în sezonul regulat. Jeff Teague şi-a condus echipa spre victorie cu 28 de puncte, în timp ce Paul Millsap a adăugat 25 de puncte. Paul George a avut 24 de puncte, 10 recuperări şi 5 pase decisive, însă se pare că probleme echipei sale din ultima lună persistă, iar dacă Frank Vogel nu găseşte o soluţie în cel mai scurt timp, Hawks sunt în grafic pentru un „upset” de zile mari.

Oklahoma City Thunder 100-86 Memphis Grizzlies (Thunder conduc 1-0)

Kevin Durant (33 puncte, 8 recuperări, 7 pase decisive) şi Russell Westbrook (23 puncte, 10 recuperări, 5 pase decisive) au fost din nou letali, oferind echipei din Oklahoma City o victorie impresionantă de început de playoff. Memphis au forţat o revenire în sfertul trei (31-13), dar au fost stopaţi cu succes de către gazde. Zach Randolph (21 puncte, 11 recuperări) şi Marc Gasol, Mike Conley cu câte 16 puncte fiecare au fost cei mai buni jucători ai celor de la Grizzlies.

San Antonio Spurs 90-85 Dallas Mavericks (Spurs conduc 1-0)

Meci bun făcut de Mavericks pe terenul celor de la Spurs, care au cedat abia în ultimele 7 minute ale meciului, înscriind doar un singur coş din acţiune. Tim Duncan a fost protagonistul celor de la Spurs cu 27 de puncte, în timp ce Tony Parker a fost vioara a doua cu 21 de puncte. Mavericks au reuşit să apere linia de trei puncte, dar meciul a fost câştigat de către Spurs la duelul Duncan-Nowitzki, unde germanul a reuşit doar 11 puncte (4/14 FG).

Miami Heat 99-88 Charlotte Bobcats (Heat conduc 1-0)

Campionii en-titre s-au folosit de un parţial de 18-4 în sfertul patru pentru a se desprinde decisiv şi a obţine prima victorie împotriva celor de la Bobcats. LeBron James (27 puncte, 9 recuperări) şi Dwyane Wade (23 puncte, 5 pase decisive) au început cu dreptul, înscriind 50 de puncte pentru Miami împreună. Kemba Walker (20 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări) şi Al Jefferson (18 puncte, 10 recuperări) au avut peformanţe solide pentru oaspeţi.

Chicago Bulls 93-102 Washington Wizards (Wizards conduc 1-0)

Wizards obţin o victorie importantă pe terenul celor de la Bulls folosindu-se de un sfert patru extrem de bun (30-18). Nene (24 puncte, 8 recuperări) şi Marcin Gortat (15 puncte, 13 recuperări) au ieşit în evidenţă pentru Washington, în timp ce ceilalţi trei titulari au avut de asemenea parte de un meci foarte bun, fiecare înscriind cel putin 13 puncte. Joakim Noah a avut un double-double cu 10 puncte şi 10 recuperări, iar Chicago va trebui să realizeze ceva mai mult dacă doresc să iasă învingători din această serie.

Houston Rockets 120-122 Portland Trail Blazers (Trail Blazers conduc 1-0)

Cel mai spectaculos „Game 1” al playoff-ului s-a disputat cu siguranţă în Houston, acolo unde echipa lui Terry Stotts a reuşit să obţină o victorie spectaculoasă, la limită, după prelungiri. LaMarcus Aldridge a reuşit un „career-high” şi un nou record de puncte individuale în istoria francizei în playoff cu 46 de puncte (17/31 FG) la care a adăugat 18 recuperări. Damian Lillard a avut parte şi el de un meci excelent cu 31 de puncte marcate. James Harden şi Dwight Howard au înscris câte 27 de puncte, al doilea având şi 15 recuperări, în timp ce Harden a ratat ultima aruncare a meciului care ar fi trimis meciul în a doua repriză de prelungiri.