NBA: Steph Curry, revenire incredibilă după accidentare

David Istrate

31.12.2017

nba steph curry

Una dintre cele mai spectaculoase partide din NBA s-a jucat aseară, între Golden State Warriors și Memphis Grizzlies, meci în care s-au marcat 269 de puncte. De asemenea, „The Splash Brothers” Steph Curry și Klay Thompson au avut împreuna 59 de puncte.

Acest meci se anunța unul ușor pentru campioana NBA, deoarece Memphis Grizzlies are unul din cele mai proaste începuturi de sezon din istoria francizei. Însă, oaspeții s-au ținut foarte bine, încă de la început, iar primul sfert s-a încheiat cu scorul de 40-38 pentru Warriors. În sfertul al doilea, Steph Curry, proaspăt revenit după accidentare, a marcat 14 puncte și astfel a reușit să își ducă echipa la 11 puncte distanță, la pauză, scor 78-67.

În debutul reprizei secunde, jucătorii lui Steve Kerr au continuat recitalul ofensiv. Pe rând, Curry, Thompson și Durant au înscris, arătând forța acestei echipe. Memphis a răspuns prin spaniolul Marc Gasol, care avea deja 27 de puncte, și prin debutantul Kobi Simmons. Cu toate acestea, înainte de debutul ultimului sfert, tabela indica scorul de 116-98 pentru Golden State Warriors. Pe final, campioana nu a mai putut fi oprită și astfel, a obținut cea de-a 29-a victorie din acest sezon.

De remarcat, este faptul ca Steph Curry a marcat 10 coșuri de 3 puncte, în acest meci, cu toate că a jucat doar 25 de minute. Este a 9-a oară în cariera fostului MVP, când înscrie 10 coșuri de la distanță. El a avut 38 de puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive, cu 76,9% de la 3 puncte.

Durant a avut 20 de puncte, 5 recuperări și 9 pase decisive, iar Klay Thompson a marcat 21 de puncte. Pentru Memphis Grizzlies, Marc Gasol, cu un procentaj de 100% de la 3 puncte (4/4), a pus pe tabelă 27 de puncte, urmat de Tyreke Evans, cu 21 de puncte.

În urma acestui meci, Golden State Warriors se menține pe primul loc, în Vest, cu un record de 29-8, în timp ce Memphis Grizzlies, aflată la capătul celălalt al clasamentului, ajunge la a 25-a înfrângere din acest sezon.

În alt meci, jucat în seara precedentă, New York Knicks a trecut de New Orleans Pelicans, scor 105-103, letonul Porzingis marcând 30 de puncte. De asemenea, Cleveland Cavaliers a pierdut în fața lui Utah Jazz, scor 101-104, într-un meci ce a marcat a 6-a victorie consecutivă a lui Utah Jazz în fața echipei lui Lebron James.

*foto: usatoday.com