NBA: Stephen Curry a înscris 45 de puncte în victoria echipei sale împotriva lui LA Clippers (VIDEO)

David Istrate

07.01.2018

steph curry warriors clippers

Sâmbătă seara, în Staples Center, a avut loc un duel clasic al ultimilor ani între LA Clippers și Golden State Warriors. Gazdele, măcinate de accidentări, s-au menținut aproape până la pauză însă a doua repriză a fost dominată total de elevii lui Steve Kerr. Prin urmare Golden State Warriors, fără Kevin Durant, s-a impus cu scorul de 121-105 după un meci perfect făcut de Steph Curry.

Fostul dublu MVP a intrat în meci foarte bine și în primul sfert avea deja 17 puncte marcate, inclusiv 4 coșuri de 3 puncte. Cu toate acestea, jucătorii lui LA Clippers au răspuns foarte bine, prin DeAndre Jordan și Lou Williams, iar scorul după un sfert era 31-28 pentru oaspeți. Fără Blake Griffin, ieșit după un cot primit în figură, gazdele au început să cedeze tot mai mult în apărare și la pauză diferența era de 9 puncte în favoarea echipei din Oakland.

În sfertul al treilea, Curry a continuat să facă spectacol marcând 16 puncte. De asemenea, Klay Thompson și Nick Young au înscris și ei mai multe coșuri de trei puncte și astfel Golden State Warriors a reușit un parțial de 39-21. În actul decisiv, cei doi antrenori s-au bazat numai pe rezerve deznodământul meciului fiind clar.

Cel mai bun marcator al acestei partide a fost Steph Curry cu 45 de puncte, în 29 de minute. Acesta a avut procentaje foarte bune cu 50% de la distanță (8/16), 60% la două puncte (3/5), respectiv 93.8% de la libere (15/16). De asemenea, conducătorul de joc al campioanei a adăugat 6 recuperări, 3 pase decisive și 3 intercepții. Jucătorul de 29 de ani, în cele 4 meciuri jucate după revenirea din accidentare, a înscris 38, 32, 29 și acum 45 de puncte, cu nu mai puțin de 28 de aruncări de 3 puncte transformate în acest timp.

De partea cealaltă, cel mai bun marcator a fost Lou Williams, cu 23 de puncte, în timp ce DeAndre Jordan a realizat un double-double (15 puncte și 11 recuperări).

Doc Rivers, antrenorul celor de la LA Clippers s-a putut folosi de formula completă într-un singur meci în acest sezon. Apoi, echipa a fost lovită de accidentări, mai întâi Patrick Beverley, apoi Blake Griffin, Milos Teodosic și Danilo Gallinari. După ce o parte dintre ei s-au recuperat, fiul antrenorului, Austin Rivers, a suferit o accidentare la tendonul lui Ahile, iar aseară Blake Griffin s-a lovit și el. Prin urmare, lipsită de aportul unor jucători importanți, Los Angeles Clippers ajunge la cea de-a 21-a înfrângere și se găsește, în continuare, pe locul al 9-lea în Vest.

De partea cealaltă, Golden State Warriors ajunge la a 10-a victorie consecutivă în deplasare. Cu 32 de victorii și 8 înfrângeri, trupa lui Steve Kerr se găsește pe primul loc în Vest și pare hotărâtă să atace din nou titlul de campioană.

În conferința de Est, Boston Celtics a reușit să o învingă pe Brooklyn Nets, într-un meci cu puține puncte marcate, scorul final fiind 87-85. Finalul a fost foarte disputat, cu multe momente în care s-a schimbat echipa de la conducere. Cu doar câteva sutimi înainte de final, Jefferson a ratat șansa egalării și astfel, Celtics s-a impus și a ajuns la a 33-a victorie în acest sezon. Pentru gazde, Kyrie Irving a făcut un nou meci bun, cu 21 de puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive, fiind urmat de Jayson Tatum, cu 14 puncte, dintre care 5 au fost marcate în ultimele 90 de secunde. Pentru gazde, Spencer Dinwiddie a avut 20 de puncte, iar  Joe Harris a concretizat un double-double (10 puncte și 12 recuperări).

Cleveland Cavaliers, după ce a condus și la o diferență de 23 de puncte, a fost aproape să fie egalată pe finalul meciului de către Orlando Magic. Cu Aaron Gordon în mare formă, marcator al 30 de puncte, dintre care 24 în a doua repriză, echipa din Florida a fost aproape să producă o revenire de senzație. Aceștia s-au apropiat la 3 puncte în ultimul minut, însă Wade și James au tranșat meciul pentru Cavs, scor final 131-127. Lebron James a avut o performanță greu de atins, cu 33 de puncte, 10 recuperări, 9 pase decisive și 6 intercepții, Kevin Love a pus și el pe tabelă 27 de puncte în doar 28 de minute, în timp ce Isaiah Thomas, aflat la cel de-al doilea meci pentru echipa din Cleveland, a marcat 19 puncte. De partea cealaltă, Aaron Gordon a înscris 30 de puncte, fiind urmat de Elfrid Payton, cu 20 de puncte.

Prin urmare, cele trei favorite principale la titlu și-au respectat acest statut, iar rezultatele muncii lor au început să apară.

*photo: sportsnet.ca