NBA: Toronto Raptors câștigă din nou și se califică în finala ligii nord-americane de baschet

David Istrate

26.05.2019

Sâmbătă noaptea (25.05), Toronto Raptors a primit vizita lui Milwaukee Bucks în meciul 6 al finalei conferinței de Est. Echipa antrenată de Mike Budenholzer a reușit să le domine pe gazde în primele trei sferturi, însă acestea și-au revenit în ultimele 12 minute și s-au impus cu scorul de 100-94.

Milwaukee Bucks a avut un prim sfert excelent, în care a marcat 31 de puncte, încasând doar 18. Elevii lui Nick Nurse au încercat să reducă avantajul oaspeților dar, de fiecare dată când se apropiau pe tabelă, aceștia reușeau un nou run prin care restabileau diferența de peste 10 puncte. Situația s-a schimbat la jumătatea actului secund, când cei de la Toronto Raptors au profitat de oboseala adversarilor. În cele din urmă, prima repriză s-a încheiat cu scorul de 50-43 pentru Milwaukee Bucks, echipă ce a continuat să evolueze foarte bine și după revenirea de la vestiare.

Sfertul al treilea a fost cel mai echilibrat, chiar dacă Giannis & Co. au avut un nou moment în care s-au distanțat la 15 puncte. La începutul ultimei perioade, Toronto Raptors era nevoită să recupereze un deficit de doar cinci puncte. Canadienii și-au ridicat nivelul jocului exact când a trebuit, reușind să treacă la conducere și să își domine adversarii. Oaspeții au părut debusolați de revenirea în forță a gazdelor și nu au găsit soluții rapide de a rezolva această situație. Drept consecință, Toronto Raptors a controlat ultimele 12 minute și a reușit să se impună cu scorul de 100-94.

Kawhi Leonard a avut o prestație senzațională, terminând cu 27 de puncte, 17 recuperări, 7 pase decisive, 2 intercepții și 2 capace. Acesta a fost ajutat de Pascal Siakam (18 puncte, 4 recuperări, o intercepție, un capac), Kyle Lowry (17 puncte, 8 pase decisive, 5 recuperări, o intercepție) și de Fred VanVleet (14 puncte, 2 pase decisive).

În schimb, din tabăra adversă s-au remarcat Giannis Antetokounmpo (21 de puncte, 11 recuperări, 4 pase decisive, 3 capace, 2 intercepții), Brook Lopez (18 puncte, 9 recuperări, 3 capace, o pasă decisivă), Khris Middleton (14 puncte, 4 recuperări) și Ersan Ilyasova (13 puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă).

În urma acestei partide, Toronto Raptors reușește un „comeback” spectaculos, revenind de la 0-2. Astfel, formația lui Nick Nurse se califică în finala NBA, unde o va întâlni pe campioana ultimelor două ediții, Golden State Warriors. Primul joc al finalei va avea loc joi noaptea (30.05), de la ora 04:00.