NBA: Toronto Raptors începe cu dreptul dubla din Scotiabank Arena

David Istrate

20.05.2019

Duminică, 19 mai, a avut loc cea de-a treia întâlnire dintre Toronto Raptors și Milwaukee Bucks, ce contează pentru finala conferinței de Est. Elevii lui Mike Budenholzer au obținut două victorii în primele două confruntări și astfel, acest meci a obținut o importanță deosebită.

Primele puncte ale duelului au fost înscrise de oaspeți, acest moment fiind singurul din timpul regulamentar în care Milwaukee Bucks a condus. Gazdele au preluat rapid inițiativa și au reușit să se distanțeze la o diferență formată din două cifre. După un prim sfert câștigat de Toronto Raptors cu 30-21, situația s-a mai echilibrat și cele două tabere au oferit un spectacol ofensiv excelent. Antetokounmpo & Co. s-au apropiat încet pe tabelă și dacă după actul secund recuperaseră două puncte, în schimb după cel de-al treilea sfert reușiseră să reducă avantajul adversarilor la doar două puncte, scor 77-75. Astfel, următoarele doisprezece minute se anunțau a fi extrem de interesante. Prima parte a fost controlată din nou de canadieni, care s-au distanțat la opt puncte, însă finalul a aparținut oaspeților. Aceștia s-au apropiat din nou și au marcat coșul egalizator cu două secunde înainte de final. Aruncarea lui Pascal Siakam nu și-a atins ținta prin urmare, la sfârșitul timpului regulamentar, scorul era 96-96.

Jucătorii celor două tabere au început foarte timid prima repriză suplimentară, nereușind să înscrie deloc în primele 90 de secunde. Danny Green a spart gheața cu o triplă, însă George Hill a răspuns prin același procedeu. Pascal Siakam și Kawhi Leonard au dus-o pe Toronto Raptors la patru puncte, dar Malcolm Brogdon și George Hill au egalat la 103. La celălalt panou, gazdele au ratat o nouă aruncare și a fost nevoie de o nouă perioadă de prelungiri. Această a doua secvență de cinci minute a fost controlată complet de jucătorii lui Nick Nurse care au avut energie mai multă. Drept consecință, Toronto Raptors s-a impus la șase puncte, scor 118-112, reușind prima victorie din această serie.

Kawhi Leonard a avut o prestație excelentă, adunând 36 de puncte, 9 recuperări, 5 pase decisive, 2 intercepții și un capac. Acesta a fost urmat de Pascal Siakam (25 de puncte, 11 recuperări, 3 intercepții, o pasă decisivă, un capac), Norman Powell (19 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, o intercepție) și de Marc Gasol (16 puncte, 12 recuperări, 7 pase decisive, 5 capace, o intercepție). De partea cealaltă, Giannis Antetokoumpo a terminat acest joc cu 23 de recuperări. La acestea, superstarul grec a adăugat 12 puncte, 7 pase decisive, 4 capace și o intercepție. Pentru Milwaukee Bucks, s-au mai remarcat George Hill (24 de puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții, un capac), Malcolm Brogdon (20 de puncte, 5 recuperări, 2 intercepții, o pasă decisivă) și Brook Lopez (16 puncte, 6 recuperări, 2 intercepții, o pasă decisivă).

În urma acestei partide, scorul devine 2-1 în favoarea lui Milwaukee Bucks, următorul joc având loc marți, 21 mai, tot în Scotiabank Arena din Toronto.

În această noapte (20.05), de la ora 04:00, are loc meciul patru al finalei conferinței de Vest dintre Portland Trail Blazers și Golden State Warriors. În acest moment, scorul este 3-0 pentru formația condusă de Steve Kerr.

*foto: USA Today