NBA: Toronto Raptors și Denver Nuggets au reușit să se impună pe terenul adversarelor

David Istrate

06.05.2019

Duminică noaptea (05.05), în liga nord-americană de baschet, au fost programate două partide, una din conferința de Est și una din Vest. Ambele întâlniri au fost foarte echilibrate și s-au încheiat cu victoria formațiilor aflate în deplasare.

Seara a început în Philadelphia, acolo unde trupa pregătită de Brett Brown a primit vizita lui Toronto Raptors. Înaintea acestui joc, scorul era 2-1 pentru 76ers, astfel că o victorie a canadienilor ar fi fost extrem de importantă. Aceștia au început mai bine confruntarea și s-au distanțat la zece puncte în primul sfert. Până la terminarea primei reprize, Kawhi & Co. au continuat să dețină controlul și, cu toate acestea, înaintea pauzei mare, aveau un avantaj de doar două puncte, scor 47-45. După revenirea de la vestiare, gazdele au fost cele care s-au aflat mai mult timp la conducere. Jimmy Butler și JJ Redick au avut prestații foarte bune și au reușit să suplinească jocul mai slab al lui Ben Simmons și Joel Embiid. Totuși, după un final echilibrat, cei de la Toronto Raptors au reușit să se impună la o diferență de cinci puncte, scor 101-96.

Kawhi Leonard a adunat 39 de puncte, 14 recuperări și 5 pase decisive, fiind cel mai bun jucător al echipei sale. Acesta a fost urmat de Marc Gasol (16 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive) și de Kyle Lowry (14 puncte, 7 pase decisive, 6 recuperări). De partea cealaltă, principalul marcator a fost Jimmy Butler cu 29 de puncte, 11 recuperări, 4 pase decisive și un capac. Din lotul lui Brett Brown s-au mai remarcat JJ Redick (19 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive) și Jimmy Butler (16 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, 3 intercepții).

Datorită acestui rezultat, Toronto Raptors o egalează pe Philadelphia 76ers și devine din nou favorită la calificarea în finala conferinței. Meciul 5 va avea loc marți, 7 mai, în Scotiabank Arena din Canada.

La mai puțin de 48 de ore de la partida istorică dintre Portland Trail Blazers și Denver Nuggets, cea încheiată după patru reprize de prelungiri, a avut loc o nouă întâlnire între cele două tabere. Primul sfert a fost dominat de oaspeți, însă apoi, elevii lui Terry Stots au trecut la conducere și au intrat în avantaj la vestiare, scor 63-57. În cea de-a doua parte, Portland Trail Blazers a mai condus o singură dată. În rest, baschetbaliștii lui Denver Nuggets au reușit să controleze jocul. Cu toate acestea, gazdele s-au ținut aproape, astfel că jucătorii pregătiți de Mike Malone nu s-au putut relaxa nici măcar o secundă. În urma unui final echilibrat, Denver Nuggets și-a luat revanșa pentru ultimul joc și s-a impus cu scorul de 116-112.

Nikola Jokic a reușit un nou triple-double, terminând cu 21 de puncte, 12 recuperări, 11 pase decisive și 2 intercepții. Jamal Murray a contribuit cu 34 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive, în timp ce Paul Millsap a realizat un double-double: 21 de puncte, 10 recuperări, 2 capace și o intercepție. În replică, CJ McCollum a marcat 29 de puncte, la care a adăugat 5 recuperări, o pasă decisivă și o intercepție, iar Damian Lillard a contabilizat 28 de puncte, 7 pase decisive, 3 recuperări și 2 intercepții.

În urma acestei partide, scorul devine 2-2 și seria se mută înapoi în Denver. Următoarea întâlnire va avea loc marți, 7 mai.

Playoff-ul NBA continuă în această seară (06.05) cu două meciuri:

Boston Celtics – Milwaukee Bucks (ora 02:00 – meciul 4, scorul e 2-1 pentru Bucks)

Houston Rockets – Golden State Warriors (ora 04:30 – meciul 4, scorul e 2-1 pentru Warriors)

*foto: Aaron Ontiveroz/The Denver Post