NBA: Victorii la o posesie diferență pentru OKC Thunder și New York Knicks

Zece meciuri au avut loc în NBA în noaptea de miercuri spre joi (17.11), două dintre acestea terminându-se la o posesie diferență. Boston Celtics își continuă seria de victorii, Golden State Warrios rămâne fără succes în deplasare, iar Houston Rockets a câștigat un derby al statului Texas.

Washington Wizards și-a putut forma un avantaj important încă din primul sfert și conducea cu 33-16, diferență pe care Oklahoma City Thunder a început să o recupereze și s-a ajuns la 37-37 la câteva minute trecute din sfertul al doilea. Wizards a replicat cu încă o perioadă bună și s-a dus la +16 nu cu mult înaintea pauzei (67-51).

Diferența formată din două cifre avea să dispară în repriza secundă și Thunder a egalat la 79-79, ulterior intrând în avantaj în sfertul patru 87-89. În total de opt ori a fost egalitate între echipe în parțialul decisiv, fiecare fiind la conducere dar nu cu mai mult de trei puncte, jocul fiind decis cu aruncarea lui Shai Gilgeous-Alexander din spatele arcului de cerc și OKC Thunder a câștigat cu 121 la 120.

Marcatorul coșului decisiv, Shai Gilgeous-Alexander, a totalizat 42 de puncte, 7 pase decisive și 6 recuperări pentru OKC. În partea cealaltă Kristaps Porzingis (27 de puncte, 9 recuperări) și Bradley Beal (25 de puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive) au condus lista marcatorilor.

Tot la o diferență de o singură posesie s-a încheiat și duelul dintre Denver Nuggets și New York Knicks, gazdele mergând la 9-2 în debutul partidei și ulterior un nou avantaj de șapte puncte s-a transformat într-un deficit de cinci, 25-30. Knicks a condus în prima parte din sfertul al doilea, Nuggets întorcând pentru câteva atacuri, la cabine intrându-se cu 54-55 pentru Knicks.

După mult timp s-a ajuns la o diferență mai mare de patru puncte în favoarea cuiva, 60-66 pentru New York Knicks, Denver replicând cu un run de 9-0 și apoi nu a cedat conducerea în restul sfertului trei (84-80). Nuggets a ajuns să conducă cu 96-86 în parțialul final, dar ecartul a dispărut în urma unui run excelent pentru Knicks (17-2) și meciul s-a încheiat cu liberele lui Randle și Brunson și New York Knicks s-a impus în deplasare cu 106 la 103.

Julius Randle și-a ajutat echipa cu 34 de puncte și 11 recuperări, Jalen Brunson urmându-l cu 21 de puncte și 7 assist-uri. Jamal Murray și Bones Hyland au înscris câte 21 de puncte, primul fiind aproape de double-double pentru Denver.

Stephen Curry a prins o seară excelentă în Phoenix, el ajutând-o pe Golden State Warriors cu 50 de puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive (17/28 din acțiune, 7/11 de la distanță). În ciuda acestei performanțe, campioana în exercițiu a suferit a opta înfrângere în deplasare, 119-130, și este în continuare în căutarea primei victorii departe de casă în acest sezon NBA.