NBA: Victorii la un punct pentru Utah Jazz și Minnesota Timberwolves împotriva lui Dallas Mavericks și Memphis Grizzlies

Utah Jazz și Minnesota Timberwolves au egalat seriile cu Dallas Mavericks respectiv Memphis Grizzlies după victoriile la un punct diferență din seara de sâmbătă spre duminică (24.04). Toronto Raptors a evitat eliminarea din playoff, iar Boston Celtics a făcut 3-0 în seria cu Brooklyn Nets.

În primul meci al serii, Toronto Raptors a putut câștiga în fața Philadelphiei 76ers, canadienii fiind într-o situație de „win or go home” după ce Philly avea 3-0 la general în serie. Toronto a putut să se desprindă la +12 pe parcursul sfertului al doilea (50-38), la pauză intrând cu 54-49, pentru ca apoi avantajul să dispară la 54-54. Philly n-a putut întoarce și Toronto a condus ulterior pe tot parcursul sfertului trei și în ultimul parțial s-a dus la cel mult +14 (106-92), într-un final fiind 110-102.

Pascal Siakam s-a remarcat cu 34 de puncte și 8 recuperări pentru învingători, iar James Harden a avut 22 de puncte și 9 assist-uri pentru Sixers.

Dallas Mavericks s-a aflat în avantaj în mare parte din sfertul de debut cu Utah Jazz (13-5), formația din Salt Lake City prinzând un run de 8-0 apoi și la 21-20 a preluat conducerea, având 24-23 la finalul primului sfert. Jazz s-a dus la +16, scor 51-35, nu cu mult înaintea pauzei, diferența formată din două cifre fiind ștearsă în sfertul trei, când Dallas a egalat, 71-71. S-a intrat în decisiv cu 81-78 pentru Mavericks, Utah reușind să marcheze ultimele cinci puncte ale întâlnirii și întorcea de la 99-95 la 100-99, egalând astfel seria (2-2 la general).

Jordan Clarkson a terminat cu 25 de puncte, iar Donovan Mitchell (23 de puncte, 7 pase decisive, 6 recuperări) și Rudy Gobert (17 puncte, 15 recuperări) au fost cei care au adus ultimele puncte pentru Jazz. Luka Doncic a reușit un double-double pentru Dallas la revenirea pe parchet, 30 de puncte și 10 recuperări.

Boston Celtics este la o victorie distanță de eliminarea lui Brooklyn Nets. Minnesota egalează seria cu Memphis

Brooklyn a debutat cu 12-2, Boston revenind apoi și a preluat conducerea la 13-12, la finalul sfertului de debut având 30-25. Celtics s-a distanțat în mai multe rânduri la +10, avantajul scăzând până la 51-50 înaintea pauzei, apoi în sfertul trei s-a ajuns, din nou, la un ecart format din două cifre. Cu 81-72 a intrat Boston în parțialul decisiv și avea +15 la un moment dat, pentru a se impune cu 109-103 la final. Este 3-0 la general pentru Boston Celtics după acest succes.

Jayson Tatum s-a remarcat cu 39 de puncte, 6 pase decisive și 6 intercepții pentru învingători, iar Bruce Brown a avut 26 de puncte și 8 recuperări pentru Nets.

În fine, ultimul meci al serii l-a câștigat Minnesota Timberwolves, care a putut astfel să egaleze seria cu Memphis Grizzlies. Wolves avea 33-28 la finalul primului sfert și 60-56 la pauză, după ce la un moment dat în sfertul doi diferența a urcat la +15. Minnesota s-a desprins iar la reluare, dar ecartul era de două posesii la intrarea în decisiv (93-87), diferența fiind de cel mult opt puncte în ultimul sfert și Minnesota a câștigat cu 119-118.

Karl-Anthony Towns a ieșit în evidență cu 33 de puncte și 14 recuperări pentru Minnesota, iar Desmond Bane a terminat cu 34 de puncte (8/12 de la distanță) pentru Memphis.

*foto: The Salt Lake Tribune