NBA – Victorii pentru Pacers, Spurs, Heat şi Thunder

Călin Popa

Călin Popa
22.03.2014

Miami Heat (47-20) s-a impus pe teren propriu în faţa celor de la Memphis Grizzlies (40-28) după ce s-au folosit de un parţial 11-0 pe finalul meciului pentru a recupera un deficit de 7 puncte. LeBron James a înregistrat 15 puncte, 7 pase decisive şi 6 recuperări, în timp ce Dwyane Wade şi Mario Chalmers au marcat fiecare câte 14 puncte. Indiana Pacers (51-18) şi-au învins rivalii din divizie, pe cei de la Chicago Bulls (38-31), într-un meci care s-a rupt în sfertul 3 când Pacers au reuşit un parţial de 19-0. Paul George a reuşit un triple-double cu 10 puncte, 10 pase decisive şi 12 recuperări.

Meciul serii s-a desfăşurat în Canada, acolo unde Toronto Raptors (38-30) şi Oklahoma City Thunder (51-18) au oferit un spectacol total, oaspeţii impunându-se în cele din urmă după două reprize de prelungiri, datorită unei aruncări de 3 puncte a lui Kevin Durant cu 1,7 secunde rămase din timpul de joc. Acelaşi Durant a înscris nu mai puţin de 51 de puncte (15/32 FGs), a pasat decisiv de 7 ori şi a recuperat 12 mingi. Reggie Jackson a avut un double-double cu 25 de puncte şi 12 recuperări, în timp ce DeMar DeRozan a marcat 33 de puncte pentru Raptors. New York Knicks (29-40) rămâne pe drumul cel bun, obţinând a 8-a victorie consecutivă, de data aceasta pe terenul celor de la Philadelphia 76ers (15-54), echipă care se îndreaptă încet dar sigur spre un record istoric negativ de înfrângeri la rând, ei aflându-se acum la 23 – recordul este de 26.

Monta Ellis (26 puncte,7  pase decisive) şi Dirk Nowitzki (21 puncte, 6 recuperări) i-au condus pe cei de la Dallas Mavericks (42-28) spre victorie în compania celor de la Denver Nuggets (31-38). San Antonio Spurs (52-16) au învins fără nicio problemă pe terenul celor de la Sacramento Kings (24-45), obţinând cea de a 12-a victorie consecutivă.