NBA: Victorii pentru primele clasate din cele două conferințe, Spurs întoarce spectaculos în duelul cu Hawks

NBA a propus opt partide în noaptea de duminică spre luni (20.03), în majoritatea diferența de la final fiind formată dintr-o singură cifră. Seara a consemnat și o întoarcere de la -24 pentru una dintre echipele învingătoare.

Denver Nuggets s-a revanșat pentru înfrângerea din urmă cu o săptămână în fața lui Brooklyn Nets, acum liderul Conferinței de Vest reușind să se impună departe de casă. Nuggets s-a desprins încă din sfertul inaugural la peste 10 puncte și avea 21-33, de unde ecartul a scăzut la două posesii (40-44), pentru ca la pauză să fie 48-63 pentru echipa din statul Colorado.

Diferența a crescut până la +20 în încheierea celui de-al treilea sfert (71-91), de acolo Brooklyn reușind să reducă vizibil din handicap, apropiindu-se de la -22 la doar -6 pe final și Denver s-a impus cu 102-108.

Michael Porter Jr. (28 de puncte, 9 recuperări), Jamal Murray (25 de puncte, 8 assist-uri) și Nikola Jokic (22 de puncte, 17 recuperări, 10 assist-uri) au fost liderii lui Denver în partida terminată cu 52.2% procentaj de la distanță. Mikal Bridges și Nic Claxton au replicat cu 23, respectiv 19 puncte pentru Brooklyn

Formația cu cel mai bun record din ligă, Milwaukee Bucks, a bifat a 29-a victorie acasă după ce a trecut de Toronto Raptors. Bucks a condus în permanență pe parcursul primului sfert, pe care l-a adjudecat cu 33-29, apoi a venit rândul lui Raptors să se ducă la șase puncte în față (36-42), dar la pauză s-a intrat cu 58 la 56 pentru gazde.

Sfertul al treilea a găsit-o mai mult la conducere pe Toronto, cea care s-a desprins cel mult la opt puncte (87-95), ecartul dispărând total în startul sfertului decisiv, pe care Milwaukee l-a controlat și meciul s-a terminat cu 118 la 111 pentru campioana din 2021.

Trei jucători de la Bucks au avut minim 20 de puncte marcate, în această categorie regăsindu-se Brook Lopez (26), Giannis Antetokounmpo (22, plus 13 recuperări și 10 pase decisive), respectiv Khris Middleton (20). Fred VanVleet (23 de puncte, 11 pase decisive), OG Anunoby (22 de puncte, 4/5 de afară, 4 recuperări) și Jakob Poetl (20 de puncte, 6 recuperări) s-au remarcat de la Raptors.

Revenirea serii a produs-o San Antonio Spurs pe teren propriu în duelul cu Atlanta Hawks, aceștia din urmă marcând în total 83 de puncte în prima repriză și conduceau cu +22. Startul celui de-al treilea sfert a găsit-o pe Atlanta la 24 de puncte în față (61-85), dar avansul devenea apoi de o singură posesie la intrarea în sfertul patru (100-103), Spurs reușind să întoarcă și chiar să meargă în unele momente la +10, pentru ca în final să câștige cu 126 la 118.

Keldon Johnson și Devin Vassell au avut câte 29 de puncte pentru Spurs, primul contribuind și cu 12 recuperări. Dejounte Murray a terminat cu 22 de puncte, 8 pase decisive și 6 recuperări pentru Hawks.