New Orleans Pelicans continuă perioada excelentă în NBA

Șapte partide au avut loc în noaptea de duminică spre luni (12.12) în NBA, dintre acestea două având nevoie de overtime pentru a se decide învingătoarea.

Cel mai atractiv duel al serii s-a anunțat duelul dintre New Orleans Pelicans și Phoenix Suns, echipa din statul Louisiana fiind într-o formă excelentă în NBA. Suns a început mai bine jocul și a fost în avantaj aproape în totalitate în prima repriză, dar niciodată la o diferență formată din două cifre. Pelicans a recuperat deficitul în sfertul trei și a mers la +15, 90-75, avantaj pe care avea să-l irosească în sfertul patru și Chris Paul a trimis meciul în prelungiri cu reușita sa de la 117-117 când erau 2.8 secunde pe cronometru.

Repriza suplimentară a fost la discreția lui Pelicans și echipa s-a putut desprinde la +9 cu un run de 10-0, în cele din urmă meciul terminându-se cu 129 la 124. New Orleans a ajuns astfel la șapte victorii la rând.

Zion Williamson este la al doilea meci consecutiv cu 35 de puncte marcate, acum totalizând și8 recuperări, respectiv 3 assist-uri, CJ McCollum fiind următorul marcator pentru New Orleans cu 29 de puncte și 7 pase decisive. Deandre Ayton (28 de puncte, 12 recuperări, 5 pase decisive) și Mikal Bridges (27 de puncte, 5 recuperări) s-au remarcat pentru Phoenix.

Atlanta Hawks s-a impus dramatic în prelungiri cu Chicago Bulls după ce a irosit un avantaj de 12 puncte avut în sfertul trei (80-68). Bulls a revenit în parțialul cu numărul patru și chiar a preluat conducerea pentru câteva momente, în overtime intrându-se după ce Jones Jr. și-a împărțit perechea de libere, 110-110. Ambele echipe au fost apoi în avantaj, cel care a decis soarta câștigătoarei fiind A.J. Griffin cu un alley-oop la 123-122.

Bogdan Bogdanovic a încheiat cu 28 de puncte, 7 recuperări și 5 assist-uri pentru Hawks, alți cinci jucători fiind în double figures. DeMar DeRozan a răspuns cu 34 de puncte, 13 recuperări și 8 pase decisive pentru Bulls.