New Orleans Pelicans s-a desprins decisiv în ultimul sfert în victoria contra lui Memphis Grizzlies

Cinci meciuri au avut loc în noaptea de marți spre miercuri (16.11) în NBA, cu o singură excepție înregistrându-se doar victorii pentru gazde.

New Orleans Pelicans și Memphis Grizzlies au deschis seara cu un duel echilibrat, diferența în sfertul inaugural fiind de cel mult opt puncte, Memphis conducând cu 22-30. Situația s-a schimbat în sfertul al doilea și Pelicans a ajuns la +7, însă și acest avantaj a fost irosit și la cabine s-a intrat cu 59-60 pentru Memphis.

Grizzlies a rămas la conducere în prima parte a reprizei secunde cu o diferență maximă de șapte puncte, Pelicans întorcând apoi pentru 77-73 și intra în sfertul final cu 89-87. Un run important pentru New Orleans a rupt echilibrul și se făcea 104-91, de unde în mod constat diferența a rămas de trei-patru posesii și Pelicans a câștigat cu 113 la 102 un meci cu 12 schimbări la conducere și în care formațiile s-au aflat de 12 ori la egalitate.

CJ McCollum a fost la un pas de double-double (30 de puncte, 9 pase decisive, 7/13 de la distanță), Brandon Ingram și Larry Nance Jr. urmându-l cu câte 19 puncte. Ja Morant s-a remarcat de la Memphis cu 36 de puncte și 8 recuperări, Dillon Brooks (19 puncte) și Brandon Clarke (15 puncte, 13 recuperări) fiind și ei în double figures.

Într-un alt meci al serii, Dallas Mavericks a irosit un avantaj de 25 de puncte pe care a putut să-l formeze înaintea pauzei (54-29), Los Angeles Clippers conducând cu 73-78 în sfertul decisiv. Dallas a prins un run de 9-0 puțin mai târziu și a rămas apoi în față pentru victoria cu 103 la 101 de la final. Luka Doncic (35 de puncte, 11 recuperări) și Paul George (23 de puncte, 7 recuperări, 6 assist-uri, 10 posesii pierdute) au fost principalii marcatori ai partidei.

Sacramento Kings a avut o seară excelentă din punct de vedere ofensiv, câștigând cu 153 la 121 duelul contra lui Brooklyn Nets. Prin punctele marcate, Kings a fost aproape să egaleze un record vechi de aproape 30 de ani de când franciza este în Sacramento. Pe 2 ianuarie 1993, echipa a câștigat cu 154 la 98 un duel cu Philadelphia 76ers, acela fiind maximul pe plan ofensiv.