New York Liberty câștigă meciul al treilea al finalei WNBA

16.10.2023

New York Liberty a reușit să prelungească suspansul în finala WNBA. După două eșecuri la scor pe terenul celor de la Las Vegas Aces (82-99 și 76-104), gruparea din Big Apple a reușit să își ia revanșa și să câștige meciul al treilea al finalei, cu scorul de 87-73.

Disputa a avut parte de un început extrem de echilibrat, cu cele două echipe alternând la conducere. După primul sfert, Liberty conducea la o singură posesie, 21-18. Aces au egalat rapid, dar un run de 10-2 în favoarea gazdelor ce a precedat acest moment făcea ca diferența de pe tabelă să devină maximă până în acel punct, de opt lungimi. La pauza mare gazdele din Barclays Center conduceau totuși la doar trei puncte: 43-40.

Sfertul al treilea a fost cel mai prolific pentru Sabrina Ionescu și compania. Formația din New York a reușit să ducă diferența în double-digits pentru prima oară datorită defensivei excelente, iar înaintea actului decisiv scorul era 61-50. Gazdele nu au luat piciorul de pe accelerație nici în ultimul sfert, reușind să adauge alte trei puncte la diferența finală. În cele din urmă, Liberty a câștigat cu 87-73.

Jonquel Jones a fost MVP-ul partidei, reușind să totalizeze 27 de puncte, 8 recuperări și 3 assist-uri. Breanna Stewart a fost în double-double, cu 20 de puncte și 12 recuperări. O asemenea realizare a bifat și A’Ja Wilson în tabăra adversă, ea terminând cu 16 puncte și 11 recuperări. Kelsey Plum a fost cea mai bună marcatoare a disputei, cu 29 de puncte reușite.

Sabrina Ionescu a avut o nouă prestație ștearsă în această finală. Jucătoarea cu origini române a flirtat cu un double-double, însumând 9 puncte, 3 recuperări și 11 pase decisive. Ea a transformat doar trei dintre cele nouă aruncări din acțiune, toate reușitele venind din spatele arcului de cerc.

În aceeași zi, Ionescu a fost aleasă în a doua echipă ideală a sezonului regulat din WNBA. Alături de ea au mai primit această distincție Jewell Lloyd (Seattle Storm), Chelsea Gray (Las Vegas Aces), Jackie Young (Las Vegas Aces) și Nneka Ogwumike (Los Angeles Sparks)

În cinciul ideal al sezonului regulat au fost alese Breanna Stewart (New York Liberty), Satou Sabally (Dallas Wings), A’Ja Wilson (Las Vegas Aces), Napheesa Collier (Minnesota Lynx) și Alyssa Thomas (Connecticut Sun).

Meciul al patrulea al finalei va avea loc tot pe terenul celor de la New York Liberty și este programat în noaptea de miercuri spre joi, 19 octombrie, de la ora 03:00.

*foto: sandiegouniontribune.com