Nikola Jokic a reușit un game-winner în victoria lui Denver Nuggets împotriva Philadelphiei 76ers

Noaptea ce tocmai a trecut a fost una dintre cele mai încărcate din punct de vedere al jocurilor. Un meci interesant a avut loc în Philadelphia, acolo unde gazdele au primit vizita lui Denver Nuggets, condusă de Nikola Jokic.

Încă de la început, baschetbaliștii Philadelphiei 76ers au evoluat mai bine și au reușit să își mențină echipa în avantaj. În același timp, trebuie menționat că, în primul sfert, diferența dintre cele două tabere nu a depășit șase puncte. De altfel, elevii lui Brett Brown și-au adjudecat actul inaugural cu scorul de 24-18.

Următoarele doisprezece minute au fost excelente pentru gazde. Philadelphia 76ers a făcut un joc perfect, iar Denver Nuggets nu s-a regăsit. Prin urmare, Joel Embiid & Co. au intrat la vestiare cu un avantaj de 15 puncte: 57-42.

Discursul lui Mike Malone din vestiar și-a făcut efectul și jucătorii săi au început să recupereze din deficit. Treptat, diferența s-a micșorat și oaspeții s-au apropiat la șase puncte: 65-59. Din păcate pentru trupa din „High Mile City”, gazdele au reintrat în meci și au reușit un nou parțial impresionant.

Așadar, la finalul celui de-al treilea sfert, Philadelphia 76ers conducea cu 84-65. În debutul actului decisiv, diferența a crescut ajungând la 21 de puncte. Însă, ce a urmat în ultimele minute ale partidei a fost remarcabil.

Baschetbaliștii echipei din Denver au arătat un spirit de luptă extraordinar și au început să reducă avantajul adversarilor. Gazdele nu au mai avut aceeași precizie în aruncări și defensiva lui Philadelphia 76ers nu a mai funcționat ca în primele 38 de minute. Prin urmare, jocul a redevenit echilibrat și finalul a fost deschis oricărui rezultat.

Cu aproape un minut rămas din meci, scorul era 97-94 pentru Philadelphia 76ers. Oaspeții au marcat un coș prin Jamal Murray și apoi, cu două secunde rămase, Nikola Jokic a reușit o aruncare ce a adus victoria echipei sale. La celălalt panou, Joel Embiid a comis un fault în atac și Will Barton a stabilit scorul final, 100-97, cu două libere transformate.

Pe lângă coșul victoriei, Nikola Jokic a avut o prestație foarte bună și din punct de vedere statistic: 26 de puncte, 10 recuperări, 6 pase decisive, 2 intercepții, 2 capace. De asemenea, încă doi coechipieri de-ai sârbului au marcat minim 20 de puncte: Jamal Murray (22 de puncte, 11 pase decisive, 6 recuperări, 2 capace, o intercepție) și Will Barton (20 de puncte, 7 recuperări, 2 intercepții, o pasă decisivă, un capac).

De partea cealaltă, s-au remarcat Joel Embiid (19 puncte, 15 recuperări, 2 pase decisive, un capac), Raul Neto (13 puncte, 6 pase decisive, 2 recuperări, un capac) și Tobias Harris (13 puncte, 10 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții, două capace).

În urma acestui rezultat, Denver Nuggets urcă pe poziția a doua în conferința de Vest, având șase victorii și două înfrângeri. De partea cealaltă, Philadelphia 76ers coboară pe locul al 5-lea în conferința de Est, cu un bilant de cinci meciuri câștigate și trei pierdute.

*foto: David Zalubowski/Associated Press