Nikola Jokic, triple-double în victoria lui Denver contra Philadelphiei

Opt partide au avut loc în noaptea de luni spre marți (28.03) în NBA, dintre acestea cel mai așteptat fiind duelul dintre Denver Nuggets și Philadelphia 76ers.

În absența lui Joel Embiid, Denver a mers încă din primul sfert la peste 10 puncte între (24-13), din acel avantaj rămânând șapte lungimi pe finalul parțialului. Ulterior, Sixers a egalat situația la 25-25, dar Nuggets s-a desprins în mai multe rânduri la trei posesii, pentru ca la pauză să fie 61-57.

După pauză s-a rupt echilibrul, Denver Nuggets ajungând să conducă și la 22 de puncte (83-61), în urma unui run de 16-0 și la finalul sfertului trei scorul pe tabelă era 91-77. Philly a fost totuși aproape să recupereze acel handicap și în sfertul decisiv s-a apropiat de la -20 la doar -3, în cele din urmă scorul final fiind 116 la 111 în favoarea lui Denver.

Nuggets a bifat a patra victorie la rând în NBA, în timp ce Sixers a pierdut ultimele trei jocuri, cei din urmă având încă de așteptat pentru al 50-lea succes stagional.

Nikola Jokic s-a evidențiat cu un triple-double format din 25 de puncte, 17 recuperări și 12 pase decisive, Jamal Murray (19 puncte, 7 assist-uri, 5 recuperări) și Bruce Brown (18 puncte, 5 assist-uri, 4 recuperări) fiind următorii marcatori de la Nuggets. Tyrese Maxey (29 de puncte, 5 pase decisive, 4 recuperări, 3 intercepții), Tobias Harris și Paul Reed (ambii 16 puncte) au fost principalii marcatori pentru Philly.