O nouă prestație spectaculoasă din partea lui Victor Wembanyama în pre-sezonul NBA

14.10.2023

San Antonio Spurs a reușit să obțină primul succes în pre-sezonul din NBA. Gruparea texană pregătită de Gregg Popovich a jucat primul său meci de pe teren propriu împotriva celor de la Miami Heat și a reușit să se impună cu 120-104, la patru zile după eșecul la un punct cu OKC Thunder.

Oaspeții nu s-au bazat pe cei mai importanți jucători din lot, dar au oferit o replică bună în primul sfert, pe care l-au câștigat cu 24-25. Pintenii au preluat inițiativa confruntării până la pauza mare, când aveau un avantaj de o posesie datorită a 35 de puncte marcate în 12 minute. La finalul primei reprize, scorul era 59-56.

În ciuda lotului subțire, Heat nu a cedat presiunii și a reușit să țină aproape de adversari. Până la intrarea în actul decisiv, elevii lui Erik Spoelstra au mai tăiat puțin din diferență, iar cu 12 minute înainte de final, tabela indica 86-84. Ultimul sfert a fost cel mai dominant pentru gruparea din San Antonio, care a adăugat alte 14 puncte la ecartul final și a reușit să se impună cu 120-104.

Victor Wembanyama a fost din nou MVP-ul echipei sale. Starul francez a continuat să impresioneze la primele minute în liga de peste ocean și a adunat 23 de puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive și 4 capace în cele 23 de minute petrecute pe parchet.

Wemby a reușit să își arate gama variată de calități, reușind să marcheze printr-o sumedenie de procedee. Acesta și-a învins adversarii prin câteva slam dunk-uri de efect, aruncări de la distanță, dar și crossover-uri demne de un conducător de joc. Victor a transformat 10/15 aruncări din acțiune, 1/5 de la distanță și 2/2 de la linia de libere, echipa sa fiind la +13 cu el pe parchet.

În primul său meci din pre-sezon, Wembanyama a jucat 20 de minute, timp în care a reușit să adune 20 de puncte, 5 recuperări, 2 intercepții și un capac, fructificând 8/13 aruncări din acțiune, 2/5 de la distanță și 2/3 de la linia de pedeapsă.

Următorul meci din pre-sezon pentru cei de la San Antonio Spurs este programat în noaptea de luni spre marți, de la ora 03:00, împotriva celor de la Houston Rockets. Cele două echipe se vor înfrunta și două zile mai târziu, tot pe terenul pintenilor.

*foto: sbnation.com