Pascal Siakam, season-high în victoria lui Raptors împotriva lui Celtics

Toronto Raptors a reușit să câștige duelul împotriva lui Boston Celtics, 115-112 după o repriză de prelungiri, canadienii revenind de la -11.

Pascal Siakam a contribuit cu 40 de puncte și 13 recuperări (11 defensive) pentru Toronto, stabilind astfel un season-high în privința punctelor marcate. Siakam a petrecut 47 de minute pe parchet, perioadă în care a avut 17/29 din acțiune și 6/8 de la libere, pe lângă statisticile amintite având și 3 intercepții, 2 capace, o posesie pierdută, o pasă decisivă și șase greșeli personale, fiind descalificat cu 51 de secunde rămase din overtime, la 113-110 pentru Raptors.

Siakam are doar meciuri terminate în double digits în luna martie, de patru ori terminând cu 30+ puncte la final în perioada amintită pe lângă acest meci cu Celtics. Precedentul record stagional de puncte marcate de jucătorul african în acest sezon a fost în compania formațiilor Denver Nuggets și Cleveland Cavaliers, în ambele cazuri terminând cu 35 de puncte.

În acest sezon de NBA, Siakam are medii de 22.5 puncte, 8.3 recuperări și 5.1 pase decisive în 62 de apariții.

Toronto Raptors a revenit de la -11 împotriva lui Celtics, canadienii fiind conduși în marea majoritate a timpului. În sfertul patru au egalat la 102-102 și apoi la 106-106, scor atins de liberele lui Siakam pentru a împinge meciul în overtime, unde Raptors a câștigat cu 115-112.

Raptors este pe locul 6 în Conferința de Est, cu 43-32 record, asemănător cu Chicago Bulls, iar Celtics se află pe 4 tot în Est, cu 47-29.