Philadelphia 76ers și Dallas Mavericks, victorioase pe teren propriu. Video

Philadelphia 76ers și Dallas Mavericks au obținut primele victorii în semifinalele de conferință cu Miami Heat, respectiv Phoenix Suns în noapte de vineri (06.05) spre sâmbătă. În ambele serii scorul la general este 2-1, în favoarea lui Heat și Suns.

Sixers s-a aflat în avantaj aproape în întregime contra lui Heat, singurele momente în care Miami a condus fiind în sfertul inaugural, ultima dată la 6-4. Philly a replicat cu un run de 14-2 și mergea la 18-8, avantajul reducându-se la 21-17 pe finalul primului sfert. Cu încă o serie bună s-a putut desprinde Sixers în cel de-al doilea sfert (30-17), când momente bune s-a menținut un ecart de 10+ puncte, la cabine intrându-se cu 41-37. Miami a egalat situația la 57-57 în sfertul trei, de unde Philadelphia a condus în permanență apoi și s-a putut impune clar, 99-79.

Danny Green și Tyrese Maxey au contribuit cu câte 21 de puncte pentru Philly, Joel Embiind având un double-double (18 puncte, 11 recuperări). Jimmy Butler s-a evidențiat cu 33 de puncte și 9 recuperări pentru Miami.

Meciul patru al seriei va avea loc tot la Philadelphia în noaptea de duminică (08.05) spre luni.

Dallas Mavericks și Phoenix Suns au condus pe rând în primul sfert, mai întâi gruparea din statul Arizona având avantajul, apoi texanii s-au desprins la +10, scor 26-16. Dallas n-a cedat conducerea deloc pe parcursul celui de-al doilea sfert și avea 51-44 la pauză, în parțialul al treilea marcând 31 de puncte și ecartul a ajuns până la +18. Phoenix s-a putut redresa puțin până la final, dar Dallas a câștigat cu 103-94 și a obținut prima victorie în semifinalele Conferinței de Vest, unde a ajuns în premieră din sezonul 2010-2011 încoace.

Jalen Brunson a contribuit cu 28 de puncte la victoria texanilor, Luka Doncic secondându-l cu 26 de puncte, 13 recuperări și 9 pase decisive. Titularii lui Phoenix au terminat în double figures, cu Jae Crowder principal marcator (19 puncte).

Meciul patru are loc tot în fieful lui Dallas, duminică (08.05) în direct pe Orange Sport 1 de la ora 22.30.

*foto: nba.com