Philadelphia 76ers și Phoenix Suns au câștigat pe teren propriu duelurile cu Brooklyn Nets, respectiv LA Lakers

Patru meciuri a adus noaptea de marți spre miercuri (23.11) în NBA, înregistrându-se două victorii pentru gazde și două pentru formațiile vizitatoare. Diferența maximă în aceste partide a fost de cel mult 10 puncte.

Philadelphia 76ers și Brooklyn Nets au deschis seara, Sixers revenind după un început mai slab de joc și a pus trei posesii între pe finalul sfertului de debut, apoi avantajul a urcat la +12 (42-30), dar cu un run de 20-8 pentru Nets scorul devenea egal, 50-50. Tot Philly avea să conducă apoi și intra la pauză cu 63-57, ulterior sfertul trei fiind unul foarte echilibrat și desprinderea a venit în parțialul decisiv, când s-a ajuns la 113-97, într-un final Sixers impunându-se cu 115 la 106.

Tobias Harris (24 de puncte, 6 recuperări) și De’Anthony Melton (22 de puncte, 6/11 de la distanță) au fost principalii marcatori pentru Philadelphia în lipsa lui Joel Embiid, James Harden și Tyrese Maxey. Pentru Brooklyn au contribut cu 23, respectiv 20 de puncte Kyrie Irving și Kevin Durant.

Sacramento Kings a câștigat la Memphis pentru a șaptea victorie consecutivă în NBA, Kings recuperând un handicap de opt puncte în primul sfert și în ultima parte a primei reprize au reușit să conducă în mod constant. Sacramento a ajuns la 88-76 pe finalul sfertului trei, avantajul maxim fiind ulterior de +14, ecart care aproape a dispărut în sfertul decisiv, în cele din urmă Kings având câștig de cauză cu 113 la 109.

De’Aaron Fox (32 de puncte, 8 recuperări, 6 pase decisive, 4 intercepții, 5/8 de la 3) și Harrison Barnes (26 de puncte, 4/8 de la distanță) au condus lista marcatorilor pentru Sacramento, iar Ja Morant (34 de puncte, 7 recuperări, 6 assist-uri) și Jaren Jackson Jr. (22 de puncte, 5 capace) au fost principalii realizatori pentru Memphis.

Detroit Pistons a câștigat la Denver la capătul unui joc cu 10 schimbări la conducere și în care de 10 ori a fost egalitate, Pistons irosind un avantaj de 9 puncte în sfertul al doilea. Diferența a crescut în parțialul decisiv, când s-a ajuns la +13 pentru Detroit, 101-88, Denver venind în mai multe rânduri la un singur punct în spate, însă în cele din urmă Pistons s-a impus cu 110 la 108.

Bojan Bogdanovic (22 de puncte, 9 recuperări) și Alec Burks (21 de puncte, 3 intercepții) s-a remarcat de la Pistons, iar Nikola Jokic a fost la un pas de triple-double pentru Denver cu cele 31 de puncte, 10 pase decisive și 9 recuperări.

În fine, Phoenix Suns a trecut pe teren propriu de LA Lakers, finalista NBA din 2021 conducând în mare măsură prima repriză, dar a pierdut un avantaj de 10 puncte și Lakers intra la cabine cu 55-53. Ecartul format din două cifre s-a refăcut pentru scurt timp în sfertul trei (71-61), perioadă pe care Suns a controlat-o și într-un final a câștigat cu 115 la 105.

Devin Booker și Mikal Bridges au înscris câte 25 de puncte, Deandre Ayton fiind în double-double pentru Phoenix (14 puncte, 15 recuperări). Seara excelentă pentru Anthony Davis (37 de puncte, 21 de recuperări, 5 intercepții, 5 capace) n-a fost suficientă pentru Lakers, Lonnie Walker IV (24 de puncte) și Russell Westbrook (21 de puncte, 5 pase decisive) secondându-l.

*foto: nba.com