Philadelphia 76ers și Sacramento Kings ajung la 2-0 în prima rundă a playoff-ului NBA

În această noapte, playoff-ul NBA a continuat cu două partide: Philadelphia 76ers vs. Brooklyn Nets și Sacramento Kings vs. Golden State Warriors. Ambele meciuri au fost câștigate de către gazde care au ajuns la un avantaj de 2-0 în fața adversarelor.

În Philadelphia, după un prim sfert echilibrat, încheiat la egalitate (25-25), Brooklyn Nets a preluat conducerea și a dominat a doua jumătate a actului secund, cât și primele minute ale reprizei a doua.

Elevii lui Jacque Vaughn nu au izbutit însă să păstreze avantajul prea mult timp, iar în ultimele 20 de minute ale partidei, doar gazdele au condus. În debutul sfertului decisiv, cei de la Nets au fost aproape de a egala, însă jucătorii lui Sixers au ținut foarte bine de avantaj și și-au asigurat un final fără emoții, câștigând cu 96 la 84.

Cei mai buni jucători ai învingătoarei au fost Tyrese Maxey (33 de puncte), Joel Embiid (20 de puncte, 19 recuperări, 7 pase decisive) și Tobias Harris (20 de puncte, 12 recuperări).

De partea cealaltă, s-au remarcat Cameron Johnson (28 de puncte), Mikal Bridges (21 de puncte, 7 pase decisive, 5 recuperări) și Spencer Dinwiddie (12 puncte, 6 pase decisive).

Datorită acestui rezultat, Philadelphia 76ers ajunge la 2-0 în seria cu Brooklyn Nets, înaintea ca seria să se mute în Brooklyn. Tot 2-0 are și Sacramento Kings, formație ce a obținut o nouă victorie în fața lui Golden State Warriors: 114-106.

Campioana en-titre a condus în primul sfert și foarte puțin în actul secund, însă apoi jocul a fost dominat de echipa din Sacramento. Elevii lui Mike Brown au condus în mai multe ocazii la zece sau mai multe puncte și apoi au gestionat foarte bine momentele în care adversarii au încercat să revină.

În secvența finală, Steph Curry și Klay Thompson au forțat revenirea oaspeților, însă De’Aaron Fox, Domantas Sabonis și Harrison Barnes au răspuns excelent, iar Sacramento Kings s-a impus cu 114 la 106.

Fox a terminat cu 24 de puncte, 9 pase decisive și 5 recuperări, Sabonis a avut și el 24 de puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive, iar Malik Monk s-a remarcat cu 18 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive.

Curry a avut 28 de puncte și 6 pase decisive, Thompson a izbutit 21 de puncte și 5 recuperări, iar Andrew Wiggins și-a trecut în cont 22 de puncte și 5 recuperări.

Pentru Golden State Warriors este prima oară, în era Steve Kerr, în care este condusă cu 2-0 într-o serie de playoff. Rămâne de văzut cum va reacționa formația care a cucerit titlul NBA de patru ori în ultimele opt sezoane.