Philadelphia s-a calificat în semifinalele Conferinței de Est, Phoenix a ajuns la 3-1 în seria cu LA Clippers

Seara de sâmbătă spre duminică (23.04) a adus încheierea primei serii în playoff-ul NBA, Philadelphia 76ers trecând în minim de meciuri de Brooklyn Nets în runda inaugurală a Conferinței de Est. Phoenix Suns a făcut 3-1 la general contra lui LA Clippers, iar Miami Heat și LA Lakers au revenit la conducere în seriile lor.

Prima partidă a serii s-a jucat între Brooklyn Nets și Philadelphia 76ers, primii fiind într-o situație de totul sau nimic în acest caz. Nets s-a aflat în avantaj după sfertul de debut (29-22) și apoi la pauză erau opt puncte între, 48-40, pentru ca în prima parte a sfertului trei să se ajungă la +11. Din acel moment, Sixers a prins un run de 14-0 și a întors situația de pe tabelă, fiind la conducere aproape în totalitate până la final. Parțialul decisiv a fost cel în care echilibrul s-a rupt total, de la 74-78 ajungându-se la 78-92 și în cele din urmă Philadelphia s-a impus cu 88-96. A fost prima serie din 1991 încoace pe care Sixers a putut să o câștige în minim de meciuri.

Tobias Harris a ajutat-o pe Philly cu 25 de puncte și 12 recuperări, iar James Harden a avut 17 puncte, 11 pase decisive și 8 recuperări. Joel Embiind a lipsit de la Sixers în acest duel. Pentru Brooklyn principalii marcatori au fost Spencer Dinwiddie (20 de puncte, 6 pase decisive) și Nic Claxton (19 puncte, 12 recuperări).

Phoenix Suns a profitat din nou de absența lui Kawhi Leonard și a ajuns la 3-1 la general în seria cu LA Clippers. Formația din California a încheiat sfertul de debut cu 30-23 și și-a format apoi un avantaj de 11 puncte, dar Phoenix a recuperat cu un run 23-6 și avea 40-46 pe tabelă, până la pauză diferența rămânând minimă, 47-48. Clippers a venit apoi la conducere în sfertul trei, dar din nou Suns a întors (78-83), diferența făcându-se în parțialul final, acolo unde s-a ajuns până la cel mult +13 și Phoenix s-a impus cu 100 la 112.

Kevin Durant și Devin Booker au avut 31, respectiv 30 de puncte, primul adăugând și 11 recuperări. Russell Westbrook a replicat cu 37 de puncte pentru Clippers.

Miami Heat a profitat de absența lui Giannis Antetokounmpo și a trecut din nou în avantaj în seria cu Milwaukee Bucks după un succes clar pe teren propriu. Primul sfert a aparținut însă în mare parte formației care a câștigat sezonul regulat în Conferința de Est, diferența maximă fiind de șapte lungimi, dar Heat a avut un run de 12-0 în ultima parte a parțialului și scorul era 29-21. Gazdele au controlat apoi duelul și în majoritatea timpului au avut o diferență formată din două cifre, ecartul cel mai consistent fiind înregistrat la 119-90 și în cele din urmă scorul a fost 121 la 99.

Jimmy Butler s-a evidențiat cu 30 de puncte (4/4 de afară), 5 recuperări și 4 pase decisive, iar pentru Bucks principalul marcator a fost Khris Middleton (23 de puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări).

În fine, seara s-a încheiat cu duelul dintre LA Lakers și Memphis Grizzlies, gazdele fiind la conducere pe tot parcursul partidei și au început cu un prim sfert câștigat la 35-9. Grizzlies a început apoi să reducă de la -29 și la pauză era 53-37 pentru Lakers, pentru ca în al treilea parțial tabela să indice 88-68. Memphis a venit pentru prima dată de la sfertul inaugural la un handicap dintr-o singură cifră spre finalul jocului, în cele din urmă fiind 111 la 101 pentru Lakers și scorul la general a devenit 2-1 pentru echipa din Los Angeles.

Anthony Davis a ieșit în evidență cu 31 de puncte și 17 recuperări, LeBron James fiind aproape și el de double-double (25 de puncte, 9 recuperări). Ja Morant a fost remarcatul întâlnirii, jucătorul lui Grizzlies totalizând 45 de puncte, 13 pase decisive și 9 recuperări.

*foto: NBC Sports