Philadelphia trece în overtime de Toronto, Gilgeous-Alexander aduce victoria lui OKC Thunder

Un duel din noaptea de luni spre marți (20.12) în NBA a necesitat overtime, iar alte trei s-au încheiat la diferențe de cel mult două posesii. Seria celor de la Orlando Magic s-a întrerupt, iar Philadelphia 76ers a ajuns la cinci victorii consecutive, două fiind după prelungiri.

Sixers a primit vizita lui Toronto Raptors și a putut conduce la +11 în sfertul inaugural, avantajul dispărând însă pe finalul parțialului, apoi formându-se un ecart de 14 puncte în al doilea sfert tot pentru Philly. Toronto a putut să recupereze și cu această ocazie, în finalul sfertului trei fiind egalitate (78-78), apoi campioana din 2019 s-a dus la 89-96, Sixers întorcând cu un run de 10-0, iar meciul avea să intre în overtime după reușita lui Siakam, 99-99.

Trei jucători marcau în prelungiri, Embiid de la linia liberelor pentru Sixers și apoi Barnes cu reușita de la 101-101, cel care a înscris ultimele puncte fiind Tobias Harris cu puțin peste două minute rămase pe cronometru și Philadelphia a câștigat cu 104 la 101.

Joel Embiid a încheiat cu double-double, 28 de puncte și 11 recuperări, iar de la Toronto a ieșit în evidență Pascal Siakam cu 38 de puncte, 15 recuperări și 6 assist-uri.

OKC Thunder și Portland Trail Blazers au oferit un duel echilibrat, Blazers irosind un avantaj de 10 puncte în primul sfert, după care a putut să revină în multiple rânduri la conducere. Thunder s-a aflat în față pentru perioade bune din sfertul al doilea, respectiv al treilea, iar în ultimul parțial a întors un deficit de cinci puncte, în cele din urmă finalul fiind unul dramatic, Shai Gilgeous-Alexander aducând victoria pe sirenă, 123-121.

Gilgeous-Alexander a totalizat 35 de puncte și 6 pase decisive, iar Damian Lillard s-a remarcat de la Blazers cu 28 de puncte, 6 assist-uri și 6/12 de la distanță.

Giannis Antetokounmpo a avut pentru a patra oară în acest sezon un meci cu 40+ puncte, el fiind liderul lui Milwaukee Bucks în a 22-a victorie stagională. Superstarul grec a fost jucătorul cu cele mai multe puncte marcate în toate meciurile disputate în această noapte.