Phoenix Suns ajung la 17 victorii consecutive și urcă pe primul loc în Conferința de Vest

01.12.2021

Phoenix Suns a ajuns la 17 victorii consecutive în NBA. După un start cu o singură victorie și trei eșecuri, elevii lui Monty Williams nu au mai pierdut din data de 28 octombrie. Cea mai recentă victorie a venit împotriva altei echipe aflate într-o formă bună, Golden State Warriors.

Cele două echipe recunoscute pentru defensivele lor excelente au oferit un prim sfert cu multe puncte. După 12 minute, Warriors conduceau cu 35-31. Californienii au început mai bine și sfertul secund și au reușit să se distanțeze la nouă puncte la un moment dat (36-45). Suns au reușit să refacă ecartul de pe tabelă în cele din urmă, iar la pauză conduceau cu 56-54.

Misiunea părea să devină una mai ușoară pentru Golden State, întrucât Devin Booker, cel mai bun jucător al gazdelor, părăsea parchetul cu o accidentare la coapsă.

Trupa din Arizona a revenit mai bine după pauză și a reușit să își instaleze pe tabelă cel mai mare avantaj personal din meci, nouă puncte, la scorul de 70-61. Oaspeții au încheiat sfertul cu un parțial de 17-10, iar înaintea ultimelor 12 minute, elevii lui Monty Williams conduceau la doar 2 puncte, 80-78.

În sfertul 4, Chris Paul a demonstrat din nou de ce este unul dintre cei mai clutch jucători din liga de peste ocean. Conducătorul de joc de la Suns a reușit 6 puncte și 3 pase decisive în ultimul sfert, decisive pentru victoria cu 104-96 a echipei sale.

CP3 a încheiat cu 15 puncte și 11 pase decisive. Deandre Ayton a reușit și el un double double cu 24 de puncte și 11 recuperări. Cel mai bun marcator al partidei a fost Jordan Poole, cu 28 de puncte.