Portland Trail Blazers câștigă pe terenul Philadelphiei fără patru titulari. Video

Portland Trail Blazers a jucat pe terenul liderului Conferinței de Est, Philadelphia 76ers, fără patru titulari. Cu toate acestea, trupa antrenată de Terry Stotts a reușit o victorie impresionantă, scor 121-105.

Damian Lillard a ratat meciul cu Philly din cauza unei întinderi la abdomen. CJ McCollum și Jusuf Nurkic au parte de accidentări mai vechi, la fel și Zack Collins, în timp ce Derrick Jones Jr și Nassir Little nu au putut juca din cauza unor accidentări recente. Astfel, Terry Stotts s-a văzut nevoit să alinieze la startul partidei contra lui Philly doar nouă jucători.

Cu toate acestea, Portland a avut o prestație magnifică în fața Philadelphiei, formație care la rândul său a jucat fără Ben Simmons, unul dintre cei mai versatili apărători din NBA. Dacă la pauză scorul era egal, 57-57, Portland s-a desprins decisiv în sfertul 3, câștigat cu un neverosimil 40-19. În cele din urmă Portland s-a impus la 16 puncte, 121-105.

Gary Trent Jr continuă ascensiunea din bulă, cu 24 de puncte și 4/9 de la 3 puncte. Carmelo Anthony a avut o prestație consistentă, după ce în ultimele două săptămâni a avut meciuri modeste. Melo a terminat partida cu 22 de puncte, 5 pase decisive, 4 recuperări și 8/14 din acțiune. Enes Kanter a strâns și el 17 puncte și 18 recuperări. Anfernee Simons a marcat 14 puncte de pe bancă, dar surpriza a fost debutantul CJ Elleby, care a adunat 15 puncte și 7 recuperări, aflându-se la cea mai bună prestație din scurta sa carieră de până acum.

De partea cealaltă, Joel Embiid a fost un monstru în prima repriză, în care a marcat 31 de puncte! El avea însă să termine cu 37 de puncte, după ce n-a mai intrat pe final de meci. Tobias Harris a terminat și el în double-double, 12 puncte și 11 recuperări, în timp ce Tyrese Maxey a marcat 15 puncte de pe bancă și Shake Milton 12. Pe lângă Ben Simmons, Doc Rivers nu s-a putut baza în repriza a doua a partidei nici pe Seth Curry, care a acuzat dureri musculare.

După acest meci, Portland egalează Denver pe locul 4 în Vest, cu 12-9, în timp ce Philly rămâne pe primul loc în Este, cu 16-7. Rămâne de văzut când se vor recupera superstarurile celor două formații. Philadelphia urmează să joace sâmbătă spre duminică, împotriva celor de la Brooklyn Nets, în timp ce tot sâmbătă Portland va juca împotriva lui New York Knicks.

*foto: sportingnews.com