Portland Trail Blazers câştigă un thriller cu Memphis Grizzlies. Video

Portland Trail Blazers a reuşit o victorie dramatică în faţa celor de la Memphis Grizzlies, la primul meci din „bula” din Orlando. Trupa antrenată de Terry Stotts a trecut în prelungiri de Memphis, scor 140-135.

Portland a controlat prima jumătate a partidei şi a intrat la pauză cu un avantaj de 8 puncte, scor 68-60, după un coş înscris de Gary Trent. În sfertul 3 tânăra senzaţie a celor de la Memphis, Ja Morant, s-a întors la viaţă şi a reuşit mai multe coşuri spectaculoase, Jaren Jackson Jr a avut mai multe reuşite de la 3 puncte iar Grizzlies s-a dus chiar şi la 11 puncte. Finalul sfertului 3 a aparţinut lui Portland, însă, care a reuşit să vină la 3 puncte de Memphis, după 36 de minute, scor 96-93.

Memphis părea din nou să scape în învingătoare, dar Jusuf Nurkic, la primul meci după accidentarea gravă suferită în playoff-ul de anul trecut, a reuşit mai multe prestaţii la ambele panouri cu care a ţinut în joc trupa din Oregon. Pe final, veteranul Carmelo Anthony a înscris două coşuri de 3 puncte cu care a dus Portland în avantaj, Memphis a egalat prin Brandon Clarke, iar meciul a intrat în overtime, la scorul de 124-124.

În prelungiri Porland a pus primele 11 puncte şi, în ciuda unei reveniri a celor de la Grizzlies, Damian Lillard a dat loviturile decisive cu care a reuşit să câştige meciul cu Memphis.

CJ McCollum a adunat 33 de puncte şi 6 pase decisive, cu 14/21 din acţiune pentru Portland, Damian Lillard a înscris 29 de puncte cu 9 pase decisive, Carmelo Anthony 21 de puncte cu 7 recuperări şi 7/10 din acţiune iar Jusuf Nurkic a avut o revenire de senzaţie, cu 18 puncte, 9 recuperări, 6 capace şi 5 pase decisive. Nu în ultimul rând, Gary Trent a venit de pe bancă şi a pus 17 puncte pentru Blazers.

De partea cealaltă Jaren Jackson a marcat 33 de puncte, Ja Morant a reuşit un double-double (22 de puncte, 11 pase decisive), Brandon Clarke a avut şi el 21 de puncte cu 7 recuperări, în timp ce Jonas Valanciunas a jucat doar 14:22 de minte din cauza faulturilor, dar a marcat 16 puncte, cu 4/4 din acţiune şi 7/8 la libere.

După această partidă Portland Trail Blazers vine la 2,5 meciuri distanţă de Memphis şi se apropie de barajul pentru locul 8 din Conferinţa de Vest.

Pentru Memphis urmează acum meciul de duminică, împotriva celor de la San Antonio Spurs, în timp ce Portland va întâlni tot în aceeaşi zi pe cei de la Boston Celtics.

*foto: oregonlive.com