Prestație dominantă pentru Elijah Stewart la ultimul meci din Summer League

18.07.2022

Elijah Stewart a avut cea mai reușită prestație din Summer League chiar la ultimul meci disputat pentru New Orleans Pelicans. Echipa sa a trecut cu scorul de 107-71 de Oklahoma City Thunder și a terminat cu un bilanț de 3-2 competiția din Las Vegas.

Primele două sferturi nu au fost prea reușite pentru jucătorul care a evoluat la U-BT Cluj în stagiunea precedentă. El nu a înscris niciun punct, dar s-a remarcat prin calitățile de pasator, bifând patru pase decisive și ajutându-l pe Dereon Seabron să înscrie 16 puncte.

După pauză, jocul lui Stew a trecut la următorul nivel și la capitolul scoring. El a reușit trei triple din tot atâtea încercări în sfertul trei. El a continuat ritmul bun și în sfertul patru unde a mai adăugat 11 puncte și a reușit un and-one spectaculos.

A post shared by Baschet.ro (@baschet.ro)

La final de meci, Elijah a terminat cu 20 de puncte, 9 pase decisive, 4 recuperări, reușind să transforme 7/14 aruncări din acțiune, 4/7 coșuri de trei și 2/4 aruncări libere la capătul celor 30 de minute petrecute pe parchet. El a fost al doilea cel mai bun marcator de la Pelicans, după John Butler care a avut un meci perfect, terminând cu 25 de puncte și 9/9 la capitolul aruncărilor din acțiune.

Elijah Stewart a evoluat în trei meciuri pentru New Orleans Pelicans în Summer League și a încheiat cu medii de 12.7 puncte, 3.7 recuperări și 4.3 pase decisive. Competiția din Las Vegas a fost câștigată de Portland Trail Blazers, după finala cu New York Knicks.

*foto: nba.com