Prestație dominantă pentru Joel Embiid în duelul cu Denver Nuggets

Noaptea de sâmbătă spre duminică (29.01) a adus 11 partide în NBA, dintre acestea remarcându-se duelul dintre doi candidați la titlul de MVP, Joel Embiid și Nikola Jokic, respectiv victoriile în overtime pentru Boston Celtics și Phoenix Suns.

Philadelphia 76ers a primit vizita lui Denver Nuggets în deschiderea serii, franciza din statul Colorado putând să-și formeze un ecart din două cifre spre finalul primului sfert (23-34), apoi ajungând să conducă cu 58-73 la pauza întâlnirii, după o primă repriză reușită pe plan ofensiv.

La reluare diferența a devenit din nou de +15, după ce Philly a reușit la un moment dat să vină la cinci puncte în spate, apoi pe finalul parțialului al treilea ecartul a devenit de o singură posesie, 96-99. Sixers a completat revenirea la 106-106 și după alte două momente în care scorul a fost egal, gazdele au trecut în avantaj printr-un run de 12-2, în cele din urmă câștigând cu 126 la 119.

Joel Embiid a avut o prestație dominantă și s-a remarcat cu 47 de puncte, 18 recuperări, 5 pase decisive și 3 intercepții, James Harden fiind următorul marcator pentru Sixers cu 17 puncte și 13 assist-uri. Nikola Jokic a contribuit cu 24 de puncte, 9 pase decisive și 8 recuperări pentru Denver, Jamal Murray și Michael Porter Jr. având și ei minim 20 de puncte marcate.