Emi Cățe încheie în formă bună faza grupelor din FIBA Europe Cup
7 ore în urmăCSO Voluntari îi administrează primul eșec lui Syntainics MBC în ENBL
7 ore în urmăKris Richard devine primul jucător din istoria FIBA Europe Cup cu 1000 de puncte marcate
8 ore în urmăCSM Oradea își incheie parcursul european cu un succes la Zagreb, în fața Cedevitei
8 ore în urmăFC Argeș Pitești renunță și la Zach Smith
9 ore în urmă
Noaptea de sâmbătă spre duminică (29.01) a adus 11 partide în NBA, dintre acestea remarcându-se duelul dintre doi candidați la titlul de MVP, Joel Embiid și Nikola Jokic, respectiv victoriile în overtime pentru Boston Celtics și Phoenix Suns.
Philadelphia 76ers a primit vizita lui Denver Nuggets în deschiderea serii, franciza din statul Colorado putând să-și formeze un ecart din două cifre spre finalul primului sfert (23-34), apoi ajungând să conducă cu 58-73 la pauza întâlnirii, după o primă repriză reușită pe plan ofensiv.
La reluare diferența a devenit din nou de +15, după ce Philly a reușit la un moment dat să vină la cinci puncte în spate, apoi pe finalul parțialului al treilea ecartul a devenit de o singură posesie, 96-99. Sixers a completat revenirea la 106-106 și după alte două momente în care scorul a fost egal, gazdele au trecut în avantaj printr-un run de 12-2, în cele din urmă câștigând cu 126 la 119.
Joel Embiid a avut o prestație dominantă și s-a remarcat cu 47 de puncte, 18 recuperări, 5 pase decisive și 3 intercepții, James Harden fiind următorul marcator pentru Sixers cu 17 puncte și 13 assist-uri. Nikola Jokic a contribuit cu 24 de puncte, 9 pase decisive și 8 recuperări pentru Denver, Jamal Murray și Michael Porter Jr. având și ei minim 20 de puncte marcate.
Rezultatele serii:
*foto: nba.com
All-Star Game NBA 2026: Probele și participanții din ediția de anul acesta
Kristaps Porzingis, menționat de mai multe ori în „Epstein Files”
Cu ce s-a ales până la urmă Dallas Mavericks, după ce a renunțat la Luka Do...
All-Star Game NBA 2026: Probele și participanții din ediția de anul acesta
Cu ce s-a ales până la urmă Dallas Mavericks, după ce a renunțat la Luka Do...
Kristaps Porzingis, menționat de mai multe ori în „Epstein Files”
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!