Real Madrid a câștigat amicalul de gală cu Dallas Mavericks

11.10.2023

Într-un amical de gală disputat pe tărâm iberic, Real Madrid a reușit să obțină o victorie importantă pentru palmares împotriva unei grupări cu pretenții din NBA. În fața celor aproape 13 mii de spectatori din WiZink Center, Los Blancos au trecut de Dallas Mavericks cu scorul de 127-123.

Împotriva unei echipe ce nu s-a putut baza pe starul Kyrie Irving, madrilenii au început ca din tun și s-au distanțat rapid la șapte lungimi. Echilibrul s-a restabilit aproximativ până la finalul primului sfert, când tabela indica 38-37. Gazdele au avut partida sub control până spre finalul reprizei, când au cedat inițiativa și le-au permis adversarilor să conducă la pauza mare cu 65-71.

Texanii au menținut același ritm și după revenirea de la cabine, adăugând alte trei puncte la ecart înaintea intrării în sfertul al patrulea, când scorul era 90-99. Diferența a fost și de două cifre în ultimul parțial, dar Real a reușit un final de poveste de meci, cireașa de pe tort fiind dată de tripla lui Campazzo, venită cu 15 secunde înainte de final. Scorul final a fost în cele din urmă 127-123.

Facundo Campazzo a fost MVP-ul disputei, totalizând 20 de puncte, 6 recuperări și 8 pase decisive. Vincent Poirier a fost în double-double, cu 19 puncte și 10 recuperări. Tot 19 puncte a avut și Sergio Llull, urmat de Guerschon Yabusele cu 18.

De cealaltă parte, Tim Hardaway Jr. a adunat 21 de puncte, iar Dwight Powell, Seth Curry și Dante Exum au avut câte 13. Luka Doncic a jucat doar cinci minute în amicalul cu fosta sa echipă, dar a reușit să strângă 9 puncte din cele trei coșuri de trei marcate.

*foto: siol.com